banner176

OVM'den Türkiye Ekonomisine Milyarlık Kaynak

Son dönemde yabancı yatırımcıların, Türkiye’ye doğrudan yatırım konusunda çok istekli olmamasına rağmen, daha önce bu yatırımı yapan şirketlerin bazıları, güven tazeliyor. Geçtiğimiz Mart ayında bu konuda en büyük adımlardan birini atan marka ise Avrupalı enerji devi OMV oldu.

OVM'den Türkiye Ekonomisine Milyarlık Kaynak

 

Avusturya’nın en büyük, Avrupa’nın da dördüncü büyük enerji şirketi olan OMV, Türkiye’deki en büyük yatırımı olan OMV Samsun Elektrik AŞ’nin, ödenmiş sermayesini 2,5 milyar TL’ye çıkararak, ülkeye önemli bir kaynak girdisi sağladı. Tamamı OMV tarafından “doğrudan yabancı yatırım” kapsamında, yaklaşık 600 milyon Avronun üzerinde bir yatırım tutarı ile 2013 yılında Samsun, Terme’de kurulan OMV Samsun Elektrik, Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre 1 milyar 530 milyon liralık ödenmiş sermayesini, 976 milyon 993 bin TL’lik artışla 2,5 milyar TL’nin üzerine taşıdı.

 

Devleri Geride Bıraktı

Türkiye’nin doğrudan sermaye girişine en fazla ihtiyaç duyduğu bu günlerde, OMV Avusturya yönetimi tarafından yapılan bu sermaye artırımı, ülkeye olan güvenin somut bir göstergesi oldu. Sektöründeki en yüksek ödenmiş sermaye anlamına gelen bu değer, halka açık şirketlerin BİST değerleri listesine bakıldığında da Aselsan, Petkim, Şişecam, THY ve Tüpraş gibi pek çok dev kuruluştan daha yüksek bir ödenmiş sermaye anlamına geliyor.  

 

Enerji Arzının Sigortası

Yeni nesil doğalgaz santrallerinin hızlı devreye alma ve operasyonel esneklikleri dolayısıyla Türkiye enerji arzının sigortası durumunda olduğunu hatırlatan OMV Samsun Elektrik Genel Müdürü Kokut Öztürkmen, konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede şunları söyledi: “OMV Samsun Elektrik gibi yeni nesil doğalgaz santralleri elektrik iletim sisteminin maruz kaldığı kısa vadeli dengesizlikleri gidermek üzere frekans kontrolü, reaktif güç gerilimi regülasyonunu gibi yan hizmetleri güvenilir bir şekilde sağlayabiliyor. 890 MWe’lik güce sahip OMV Samsun Doğalgaz Çevrim Santrali, Türkiye’nin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 2’sini, yani bir başka değişle Samsun, Ordu, Sinop, Amasya ve Çorum illerinin toplam elektrik ihtiyacının tamamını karşılama kapasitesine sahip. Hidroelektrik, rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kapasitenin artması ile sistem dengesini anlık olarak sağlayabilecek ve baz yük ihtiyacını da güvenli olarak giderebilecek en uygun, en esnek ve en çevreci elektrik üretim teknolojisi, yeni nesil kombine çevrim doğal gaz santralleridir. Biz de yılda yaklaşık 7 milyar kW saat elektrik üreterek, bölgenin ve ülkenin elektrik enerjisi arz güvenliğine büyük bir katkıda bulunuyoruz.”

 


 

EK BİLGİLER:

 

DÜNYADA VE TÜRKİYE’DE DOĞALGAZDAN ELEKTRİK ÜRETİMİ

International Energy Outlook'un yaptığı projeksiyona göre, global net elektrik üretimi 2040 yılına kadar; 21.6 trilyon kWh'dan 2020'de 25.8 trilyon kWh'ye ve 2040'da 36.5 trilyon kWh'ye kadar toplamda % 69 oranında artacaktır.

Global elektrik tüketimi büyümesine nazaran Türkiye'nin de içinde bulunduğu OECD net elektrik enerji üretimi 2012'de 10,2 trilyon kWh iken 2040 yılında 14,2 trilyon kWh'ye yükselmesi öngörülmektedir. Bu da %38'lik bir büyümeye tekabül ediyor.

Elektrik talebindeki artış, ekonomik büyümeye paralel olarak devam edecektir. Türkiye elektrik tüketiminde ise önümüzdeki 10 yılda, her yıl yüzde 4 civarında bir büyüme beklenmektedir.

Bununla birlikte, dünyanın birçok yerinde, verimliliği artırmaya yönelik politika eylemleri, ekonomik büyüme oranlarının ve elektrik talebi büyüme oranlarının gelecekte ayrışmasına sebep olacaktır.

 

Geleceğin Enerji Kaynağı Yenilenebilir Enerjiler Ve Doğalgaz

Yine International Energy Outlook'un 2040'a kadar yaptığı projeksiyona göre yenilenebilir enerji kaynaklarıyla birlikte, dünyanın en hızlı büyüyen enerji kaynağı doğalgaz olarak öne çıkıyor. Yenilenebilir enerji tüketimi 2012 ile 2040 yılları arasında yılda ortalama %2,6 artış gösteriyor.

Fosil olmayan yakıtların tüketilmesinin, fosil yakıtlara göre daha hızlı bir şekilde artması beklense de, fosil yakıtlar kullanılarak üretilen elektrik üretiminin, 2040 yılında toplam üretimin hala %78'ini oluşturacağı bekleniyor.

Doğalgaz tüketimi her yıl ortalama %1,9 artış gösteriyor. Dünyadaki zengin doğalgaz kaynakları, artan üretim, doğalgazın güçlü rekabetçi konumuna katkıda bulunacaktır.

Tüm enerji kaynaklarının içinde doğalgaz, dünya birincil enerji tüketimindeki en büyük artışı oluşturmaktadır.

Elektrik üretiminde yenilenebilir enerji ile birlikte doğal gazın ağırlığı artarak devam edecektir.

Türkiye ile birlikte Avustralya, Japonya, Hollanda, İrlanda, İtalya, İngiltere, Amerika gibi ülkelerde hali hazırda elektrik üretiminde doğalgazın payı hayli kayda değerdir.

 

En Çevreci Fosil Yakıt

Doğalgaz kullanımı en yaygın olan yakıttır. Dünyadaki enerji üretiminin %21'ı doğalgazdan sağlanmaktadır.

Dünyanın birçok yerinde taşıma altyapısı (hem boru hatları hem de LNG tesisleri) ile çeşitli şekillerde hazırdır.

Tüm fosil yakıtlar içerisinde en temiz ve verimliliği en yüksek olandır. Kömürden %45, petrolden %35 daha az karbondioksit emisyonu vardır.

 

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2018, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER