İyi Parti Samsun İl Yönetimine Kayyum Atanabilir

İYİ Parti'nin il ve ilçe yönetimlerine "kayyum" atanması gündeme geldi.

İyi Parti Samsun İl Yönetimine Kayyum Atanabilir

 

İYİ Parti’de 30 Ağustos'taki genelgeye uygun olarak istifa eden 81 il başkanı ve ardından ilçe başkanlarının yerine, genel merkez tarafından “geçici yönetimler” atanmıştı.

İllerde 45, ilçelerde 30 gün içinde seçimli genel kurula gitmekle mükellef olan bu "geçici" yönetimlerden süreleri dolanların hiçbiri, henüz kongre kararı almadı.

 

KANUNA AYKIRILIK TESPİT EDİLDİ

İstanbul Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Aysel Sevcan, dernekler masasından İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın dosyasındaki istifa ve görevlendirmelerin resmi tarihlerini istedi. İl başkanlığı için 45, ilçe başkanlıkları için 30 günlük süreçte kongre kararı alınıp alınmadığı yönünde resmi evrak incelemesi yapan ilçe seçim kurulu, Siyasi Partiler Kanunu ve İYİ Parti Tüzüğü’ne aykırılık tespit etti.

 

KAYYUM ATANABİLİR VE FESİH EDİLEBİLİR

Siyasi Partiler Kanunu ve İYİ Parti Tüzüğü’ne aykırılık tespitinden sonra görüşlerini bildiren Hakim Aysel Sevcan, mevcut durum karşısında Sulh Hukuk Mahkemesi’ne müracaatla kanun ve tüzük gereği partiye “kayyum” ataması yapılabileceği belirtildi.

 

SAMSUN’A DA KAYYUM ATANABİLİR

Zeytinburnu İlçe Seçim Kurulu Başkanı Hakim Aysel Sevcan’ın incelediği dosyaların arasında Samsun ilinde de kanuna aykırı durum olduğu, İYİ Parti Samsun İl Yönetimi’ne de dava açıldığı takdirde kayyum atamasının yapılacağı öğrenildi.

Kaynak: Okan Çakır / GerçekTaraf / Ciddi Gazete
 

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2018, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER