Çikolata Kutusundan Çıkanlar Hayatını Kararttı

2008 yılında kardeşinin aldığı çikolatanın içerisinden çıkan bombanın patlaması sonucu tüm ailesi şarapnel parçalarıyla çeşitli yerlerinden yaralanan, evleri makineli tüfekle taranan ve bu esnada bir böbreğini kaybeden 37 yaşındaki Yasin Muhammed, savaşın izlerini Samsun’da unutmaya çalışıyor.

Çikolata Kutusundan Çıkanlar Hayatını Kararttı

 

Irak’ta yaşanan iç savaş ve terör nedeniyle ülkesini terk ederek Türkiye’ye sığınan Muhammed ailesi, savaşın izlerini Samsun’da unutmaya çalışıyor. Samsun’un İlkadım ilçesi Hürriyet Mahallesi Hakkıbey Sokak üzerinde işlettiği küçük fırında çalışarak geçimini sağlayan 37 yaşındaki Yasin Muhammed’in hayat hikayesi yürek burkuyor.

 

YEMEK SOFRASINDA BOMBA PATLADI

2008 yılında yaşadıkları bombalı saldırı olayını anlatan Yasir Muhammed, “2008 yılıydı, kardeşim bakkaldan çikolata almış ve eve gelmişti. Yemek yedikten sonra sofrada çikolatayı tam açtığı anda büyük bir patlama sesi oldu. Her taraf duman sardı ve bir anda hepimizin bir çok yerinden yaralandığını fark ettik. Evimizin içerisinde her yer, kana bulandı. Çok korkmuştuk, hastaneye kaldırıldık ve tedavi olduk. Hepimizin vücudunda o patlamadan kalan şarapnel kesikleri ve dikiş izleri var ama Allah’a şükürler olsun ki hiç birimiz hayatımızı kaybetmedik” diye konuştu.

 

 

‘EVİMİZ TARANIRKEN, BABAM ÖNÜME ATLADI…’

Olaydan birkaç ay sonra yine bir saldırı olayı yaşadıklarını söyleyen Yasir Muhammed, “Daha yeni yeni iyileşiyorduk, bir gece evimiz makineli tüfeklerle tarandı. O esnada, ben yere düşerken babam beni korumak için üzerime atladı ve o da ateş açılan mermilerin hedefi oldu. Sonrasında bizi hastaneye kaldırdılar, ben tam 7 ay boyunca komada uyutuldum. Bu olaydan dolayı bir böbreğimi kaybettim. Ama yine de hayata kalmayı başardım” şeklinde konuştu.

 

 

‘SAMSUNLULAR BİZE ÇOK YARDIM ETTİ’

Yaşadıkları olaylara daha fazla dayanamadıklarını ve Türkiye’ye giriş yaparak Samsun’a yerleştiklerini söyleyen Yasir Muhammed, “Samsun’a 2012 yılında geldik. Biz annem, babam, 4 kız, 1 erkek kardeşim ve 1 de ben olmak üzere 8 kişilik bir aileyiz. Ancak, bir ağabeyim ve bir ablam Irak’ta kaldılar. Buranın insanı çok iyi. İlk geldiğimiz günlerde Samsunlular bize çok sahip çıktılar, yardım ettiler. Sonra birkaç günlü işte çalıştım. Biraz para kazandım. Sonra da kendime küçük bir fırın açtım. Halen bu fırınımda çalışarak, evime ekmek götürüyorum. Aileme ben bakıyorum. Tüp, ekmek ve pasta satıyorum. Günde 60-70 lira kazanıyorum” dedi. Yasir Muhammed, şimdilerde kendisi gibi Irak’taki savaştan kaçan arkadaşı Muhannet Abdullah ile aynı fırında çalışarak birbirlerine destek oluyorlar.

 

Kaynak: Diye Konuştu

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 15:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER