banner176

Canik'ten Kuşlara Merhamet Yuvası

Daha önceki yıllarda da kuşların kış şartlarında barınması için ağaçlara 'merhamet yuvaları' yerleştiren Canik Belediyesi, bu yıl da bu geleneği sürdürdü. Başkan Osman Genç, "Canik Belediyesi olarak atalarımızın bu güzel geleneğini yaşatıyoruz" dedi.

Canik'ten Kuşlara Merhamet Yuvası

 

Canik Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, kış mevsimi nedeniyle doğada yaşayan kuşlar için tıpkı Osmanlılarda olduğu gibi doğaya merhamet yuvaları yerleştirdi. Daha önce yaban hayvanları için doğaya yem bırakan ve sokak köpekleri için suluk yerleştiren Canik Belediyesi Temizlik İşleri Birimi, Osmanlı döneminde özellikle serçe, kumru, güvercin gibi kuşların soğuk kış günlerinde barınması için cami, medrese ve türbelerin dış cephesine yapılan kuş evlerini ilçede bulunan ağaçlık alanlara monte ediyor.

 

 

PARKLAR KUŞ YUVALARI İLE SÜSLENİYOR

Geçtiğimiz yıllarda kentteki kuş türlerinin barınmasına olanak sağlayacak çalışmayla, kuşların büyüklüğüne göre park ve mesire alanlarını kuş yuvaları ile süsleyen Canik Belediyesi tarafından insan elinin ulaşamayacağı ve kuşların kendilerini güvende hissedebilecekleri uygun yerlere yerleştirilen kuş evleri parklara ayrı bir güzellik katıyor. Bu yıl da Meşe Orman Park içerisinde yer alan ağaçlara 50 adet daha merhamet yuvası yerleştirilerek, kuşların kış şartlarından korunmasına olanak sağlandı.

 

 

ATALARIMIZIN GELENEĞİNİ YAŞATIYORUZ

Merhamet yuvalarının ağaçlara yerleştirilmesini yerinde gören Canik Belediye Başkanı Osman Genç, "Bizim medeniyetimiz ifade edildiği gibi çevreye, hayvana ve ekolojiye dost bir medeniyettir. Osmanlı'da kuşlar için vakıflar kurulmuş, özel müesseseler kurulmuştur. Biz de ağaçlık alanlarımızda merhamet yuvaları adı altında kuş yuvaları oluşturuyoruz. Böylece Canik Belediyesi olarak atalarımızın bu güzel geleneğini yaşatmış oluyoruz. Kuşlar için korunaklı yuvalar yaparak hem onlara daha iyi şartlarda bir yaşam sunuyoruz hem de vatandaşlarımızın ağaçlık alanlarda kuş sesleriyle buluştuğu, doğal bir ortamda dinlenebildikleri, keyifli bir ortam sağlamış oluyoruz" dedi.

 

 
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2018, 06:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER