banner176

Canik'ten Bosna'ya Kültür Köprüsü

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Canik Belediyesi Koordinasyonunda gerçekleşen "Farklı Coğrafyalarda Aynı İzin Yolunda - Kardeş Okul Projesi" kapsamında Bosna-Hersek'in başkenti Saraybosna'ya giden Bafra Yeşilyazı Ortaokulu öğrencileri, kardeş okul olan Bosna Hersek'teki Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti.

Canik'ten Bosna'ya Kültür Köprüsü

 

Canik Belediyesi koordinasyonunda gerçekleşen buluşmada, öğretmen, öğrenci, okul yöneticisi STK temsilcileri ve Canik Belediyesi yetkililerinden oluşan 27 kişilik kafileyi Sarajevo Havalimanında projede kardeş okul olan Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu öğretmen ve idarecileri karşıladı. Okul ziyareti ile başlayan program, Bosna-Hersek'in kültürel değerleri ve tanıtılması, Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü, Mostar şehri, Blagay ( Sarı Saltuk ) Tekkesi, Osmanlı döneminden günümüze kadar ulaşan tarihi yerleşim yeri Poçiteli, Aliya İzzetbegoviç ve şehitler anıtı, Türkiye Cumhuriyeti Saraybosna Büyük Elçiliği ve Stari Grad Belediye Başkanı İbrahim Hadzibajrič ziyareti ile devam etti.

 

 

BOŞNAK ÖĞRENCİLERLE BULUŞTULAR

Kardeş Okul olan Edhem Mulabdic İlköğretim Okulu’nda öğrenci, veli, öğretmenler, projeye destek olan İstanbul Eğitim ve Kültür Merkezi Temsilcileri ile sinema oyuncusu Sinan Albayrak ve çeşitli misafirlerin katıldığı, kültürel değerlerin paylaşıldığı Çanakkale ve Srebrenitsa temalı program gerçekleştirildi. Programda Boşnak öğrenciler, Türkçe şarkılar ve ilahiler söyleyerek, çeşitli skeç ve halk oyunları gösterisi gerçekleştirdiler. Samsunlu öğrenciler de  skeç, orotoryo, türkü ve şiir etkinliklerini paylaştılar. Bir hafta süren program kapsamında Srebrenitsa ve Saraybosna Büyükşehir Belediyesi ziyaretlerinde de bulunan kafile Samsun'a döndü.

 

 
Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 08:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER