Canik'te Yenileme Yapılan Camiler Törenle Hizmete Açıldı

Okulların ardından ilçe genelindeki camileri de ihya eden Canik Belediyesi, bir camiyi daha baştan aşağı yeniledi. Hilaltepe Mahallesi'ndeki Merkez Cami'nde 650 bin liralık yatırımla yapılan yenileme çalışmaları düzenlenen törenle hizmete sokuldu.

Canik'te Yenileme Yapılan Camiler Törenle Hizmete Açıldı

 

Canik Belediyesi, ilçe genelindeki camileri yenilemeye devam ediyor. Okulların ardından ibadethaneleri ve çevrelerini baştan aşağı yenileyen Canik Belediyesi, Hilaltepe Mahallesi'nde Merkez Camii'nde yapılan 650 bin lira yatırım bedelli lojman ve cami dış cephe boyası, şadırvan, parke döşeme, taş duvar, korkuluk gibi çalışmalardan oluşan tadilat ve çevre düzenlemeleri törenle hizmete açtı. Bugüne kadar 80'in üzerinde camiyi yenilediklerini belirten Başkan Genç, ibadethanelere 50 milyon liranın üzerinde yatırım yaptıklarını söyledi.

 

 

CAMİLER, ESKİ KİMLİĞİNE KAVUŞUYOR

Açılış töreninde konuşan Başkan Genç, amaçlarının, camilerde yaptıkları düzenlemelerle medeniyet kültürünü yeniden inşa etmek olduğunu söyledi. Başkan Genç, "Bize göre okullarımız kadar camilerimiz de birer eğitim yuvasıdır. Nasıl ki okullar bir şehrin aklı ise, camilerimizde şehrimizin kalbidir. Biz yaptığımız bu çalışmalarla şehrimizin aklı gibi kalbini de yeniliyoruz. Amacımız yaptığımız bu düzenlemelerle camilerimizi yeniden eski kimliğine kavuşturmak" dedi.

 

 

ŞEHİR-MEDENİYET-İNSAN

Yeni medeniyet tasavvuru çerçevesinde milli ve manevi değerleriyle birlikte geleceğe koşan bir şehir hedeflediklerine vurgu yapan Genç, "Camilerimizi de eski kimliğine kavuşturarak eğitim mekanları haline getiriyoruz. Yaptığımız düzenlemelerle camilerimize gelen insanlarımız artık camiye gelip namazını kılıp gitmeyecek, daha güzel mekanlarda sohbet edecekler, yeni şeyler öğrenecekler. Bu bakımdan camilerimize yaptığımız yatırımları çok önemsiyoruz. İbadethaneler bir şehir için çok önemlidir. Camiler o şehrin kültürüdür, değeridir. 'Şehir, Medeniyet, ve İnsan' birbirini tamamlar. Bugün tarihi kodlarımıza yeniden dönmek zorundayız" diye konuştu.

 

 

80 CAMİ YENİLENDİ

Bugüne kadar 50 milyon liralık yatırımla 80'nin üzerinde camide tadilat ve çevre düzenlemesi gerçekleştirdiklerini ve bir de ilçeye Merkez Camii yaptıklarını belirten Başkan Genç, "Kırsal mahallelerimizde sadece okul ve cami tadilatları değil, kültürel ve sosyal dönüşümü sağlamak amacıyla sıbyan okulları, hanım konakları ve spor tesisleri de yapıyoruz. Bu tesislerimizden binlerce insanımız yararlanıyor. Bu yapılanların hepsini yanyana koyduğumuzda kırsal mahallelerimizde de bir sosyal ve kültürel dönüşümü gerçekleştiriyoruz. Bu manada önemli bir yol kat ettiğimizi düşünüyorum. Yaptığımız hizmetler halkımıza hayırlı olsun" şeklinde konuştu.

 

HİZMETE AÇILDI

AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler de, Canik'te AK Parti Belediyeciliğinin en güzel örneğinin sergilendiğini söyledi. Konuşmaların ardından, Başkan Genç ve beraberindekiler Hilaltepe Merkez Camii'nde yapılan 650 bin lira maliyetli parke, boya, çevre düzenleme, taş duvar, şadırvan, korkuluk çalışmalarını hizmete açtı. Açılış törenine Başkan Genç'in yanısıra AK Parti Canik İlçe Başkanı Ercan Eler, Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

 
Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER