banner176

Bölge Karantinaya Alındı, Giriş Çıkış Yasaklandı

Samsun'un Havza ilçesin şap hastalığına karşı önlem amacıyla bölge karantina altına alındı. Hayvanlarla bulaşan şap hastalığına karşı önlem olarak hayvan pazarı kapatıldı.

Bölge Karantinaya Alındı, Giriş Çıkış Yasaklandı

 

Havza İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüsamettin İlhan, şap hastalığına karşı önlem amacıyla canlı hayvan pazarının süresiz olarak kapatıldığını bildirdi.

İlhan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaymakam Metin Yılmaz başkanlığında toplanan Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu tarafından alınan karar gereğince ilçede faaliyet gösteren canlı hayvan pazarının süresiz kapatıldığını, canlı hayvan naklinin yasaklandığını söyledi.

Pazarın çevre il ve ilçelerde görülen şap hastalığına önlem amacıyla kapatıldığına işaret eden İlhan, "Hastalık riski ortadan kalkana kadar hayvan pazarı kapalı kalacak. Hastalığın yayılmasına karşı alınabilecek tedbirlerin başında pasaportsuz, sağlık raporu olmayan ve sevksiz hayvanların alınmaması geliyor." dedi.

Çiftçilerin, hasta veya hastalık şüphesi taşıyan hayvan tespit edildiğinde bildirmesi gerektiğini vurgulayan İlhan, bu süre boyunca her türlü canlı hayvanın sevkinin yasak olduğunu, yasağa uymayanlar hakkında cezai müeyyide uygulanacağını kaydetti.

 

 

ŞAP HASTALIĞI İNSANLARA BULAŞIR MI?

Çift tırnaklı hayvanların viral bir enfeksiyonu olan Şap Hastalığı “teorik” olarak insanlara bulaşabilir. Ülkemize doğu illerimizden giren ve NEP 84 adı verilen yeni bir Şap virusu tüketiciler arasında tedirginlik yarattı. Öncelikle söylemek gerekir ki; tedirgin olacak bir durum söz konusu değildir.


Dünyada Şap virusunun insanlara geçtiği bildirilen 40 olgu var. 1929-2001 yılları arasında kayda geçen olgulardan 5’i laboratuvar kazası. Olgular Almanya, İsveç, Polonya, Rusya, İngiltere, Fransa, Şili ve Hollanda’da saptanmış. İkisinde A tipi, diğerlerinde O ve C tipleri görülmüş. Bu “münferit” olgulara bakarak Şap virusunun özellikle direnç sistemi çökmüş kimselere, bağışıklık sistemi bozulmuş insanlara, çocuk ve yaşlılara bulaşabileceği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2018, 18:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner181

banner179

banner180