Başkan Genç, Canik Karadeniz'e Öncülük Yapıyor

Eski cezaevi alanında incelemede bulunan Başkan Osman Genç, "Bu dönüşüm şehrimize ve Karadeniz'e öncülük yapıyor. Şehrimiz geçmişte olduğu gibi her alanda 3. bin yılda da hakettiği yeri alacaktır. Gelin şehri birlikte dönüştürelim" dedi.

Başkan Genç, Canik Karadeniz'e Öncülük Yapıyor

 

Canik Belediyesi ve TOKİ tarafından yürütülen Kuzey Yıldızı Dönüşüm Projesi kapsamında yeni cezaevine taşınmasının ardından boşaltılan Samsun E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu yıkılacağı günü bekliyor. Karadeniz'in en büyük dönüşümüne öncülük eden Canik Belediye Başkanı Osman Genç, ilgili birim müdürleri ile birlikte cezaevi alanında incelemelerde bulundu. Cezaevinin yakın zamanda yıkım ihalesinin yapılacağını belirten Genç, sadece fiziksel değil, kültürel dönüşüme de imza attıklarını söyledi.

 

 

ŞEHRİN ÖN BAHÇESİ OLDU

İnceleme gezisinin ardından açıklamalarda bulunan Başkan Genç, "Eski cezaevi 1960'larda yapıldığında şehrin dışındaydı, ancak zamanla minibüsçülerin bile cezaevi olarak andığı bu bölgenin adını almıştır. Bunun tarihe karışması gerektiğini düşünerek burada önemli bir kentsel dönüşüm gerçekleştirdik. Bu dönüşümü, cezaevini bu bölgeden taşıyarak, 167 dönüm arazinin Adalet Bakanlığı'na tahsisini sağlayarak, bürokrasiyi aşarak bunu başardık. Bunu başaracağımıza inanmıştık. Şehrin en önemli yerlerinden biri olan bu yeri şehrin arka bahçesi olmaktan çıkarıp, şehrin ön bahçesi yaptık" dedi.

 

 

2 MAHALLE DAHA DÖNÜŞECEK

Toplam 20 dönüm arazinin yıkımının ihalesini yakın zamanda gerçekleşeceğini ifade eden Başkan Genç, "Burada Kuzey Yıldızı projesinin devamı olarak yeni bir şehirleşme örneği ortaya çıkacak. Şehirleşmek derken fiziksel yapının yanında kültürel dönüşümü de sağlıyoruz. Karadeniz'in en büyük kentsel dönüşümü ilçemizde devam ediyor. Daha önce yeni Mahalle'de hurdacıları kaldırdık ve o alanı emlak konuta devrettik. Yeni Mahallede de inşallah örnek bir dönüşüme imza atacağız. Ardından Soğuksu mahallemizi de dönüştürmeyi planlıyoruz" diye konuştu.

 

 

ŞEHRİN GENELİNİ DÖNÜŞTÜRELİM

Şehrin Canik'e taşındığını da dile getiren Başkan Genç, "En büyük AVM'lerden otellere kadar bütün bu yatırımlar ilçemizde yapılmıştır. 2004 yılında kişi başına en düşük gelir olan Canik, bugün kişi başına geliri en yüksek ilçe oldu. İstenildiğinde bir şehrin nasıl dönüşebileceğini gösteren bir ilçeyiz. Şehrimizin tamamında bunu gerçekleştirmek hepimizin görevidir. Bu şehirde yaşayanları mutlu kılmak hepimizin görevidir. Bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyorum. Bu dönüşüm şehrimize ve Karadeniz'e öncülük yapıyor. Şehrimiz geçmişte olduğu gibi 3. bin yılda da her alanda hakettiği yeri alacaktır. Gelin şehri birlikte dönüştürelim. Beyin göçü olmayan, iş aranan değil, herkesin çalışmak isteyeceği bir şehir haline getirmek hedefimiz. Burada binlerce insanı istihdam etme imkanı bulduk. Bunu şehrimizin tamamına yaydığımızda bu şehrin insanlarının başka şehre akmadığı bir, tercih edilen bir şehir ortaya çıkarırız" şeklinde konuştu.

 

 
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2018, 09:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER