Atatürk’ün Samsun’a Çıkışının 100. Yılı Çalışmaları Başladı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 19 Mayıs 1919 yılında Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 100. Yıl etkinleri nedeniyle, Samsun’da yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Atatürk’ün Samsun’a Çıkışının 100. Yılı Çalışmaları Başladı

 

Bakan Kurum, Samsun Valisi Osman Kaymak'ı ziyaretinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 19 Mayıs 1919 yılının 100. Yıl Kutlamaları dolayısıyla Samsun’da yapılacak çalışmalardan bahsetti.

 

Gelecek yıl Atatürk'ün Samsun'a gelişinin 100'üncü yılının kutlanacağını anımsatan Kurum, şunları söyledi:

Samsun'un sağlık, turizm, spor merkezi olduğunu, kentte 9 Mavi Bayraklı plaj bulunduğunu bildiren Kurum, "Samsun denize sıfır atık bırakan kent." dedi.

Kurum, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti'nin 100 günlük eylem planı içinde deltanın UNESCO mirası olması yönünde çalışmalar yapacaklarını belirterek, "İnşallah buradaki doğal ve tarihi doku olan deltayı UNESCO miras listesine sokmak için çalışacağız. Burası gerçekten görülmeye değer doğal bir mekan." ifadesini kullandı.

Samsun'daki kentsel dönüşüm noktalarını yerinde inceleyeceklerini vurgulayan Kurum, "Bilhassa problemli gördüğümüz İlkadım ve Canik ilçelerimizdeki kararları bugün alacağız ve hızlı şekilde buralarda kentsel dönüşüm projelerimize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yine şehrin içinde kalmış bir çok sanayi sitemiz var, şehrin ihtiyaçlarını giderecek ve şehre zarar vermeyecek alanlarda yeni sanayi alanları üreteceğiz. Bunun kararını da bugün vereceğiz." diye konuştu.

 

19 Mayıs Stadyumu Yıkılacak

Bakan Kurum, eski 19 Mayıs Stadyumu'nun bulunduğu alanın millet bahçesi olarak projelendirildiğine işaret ederek, şu bilgileri verdi:

"Stadyumun yıkımına başlanacak. Buranın da inşallah yerel seçim öncesi millet bahçesi olması noktasında hızlı bir çalışmamız devam ediyor. Ayrıca tüm resmi kurumlarda sıfır atık projesi yürütüyoruz. Bu projeyi Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendi'nin liderliğinde yürütüyoruz. Emine Hanım bu projeye çok önem gösteriyor. Biz de 100 günlük eylem planı içinde bunu inşallah tüm Türkiye'de yaygın hale getireceğiz."

Ziyarette, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Orhan Kırcalı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin de hazır bulundu.

 

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER