AK Parti'nin Samsun'da Kaybettiği Yüzde 12 Oy Kaybı Erdoğan'ın Masasında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin oylarıının, kendisine verilen oylardan düşük olması nedeniyle özel ekipler kurdurarak çalışma başlattığı, Samsun'da alınan yüzde 12'lik oy kaybının da araştırıldığı gelen bilgiler arasında yer aldı.

AK Parti'nin Samsun'da Kaybettiği Yüzde 12 Oy Kaybı Erdoğan'ın Masasında

 

Samsun’da AK Parti’nin düşen oyları ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekip gönderdiği ve araştırma yaptırdığı ileri sürüldü.

24 Haziran seçimlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi oyunun AK Parti’nin oyundan daha fazla olduğu tespitinden sonra çalışmalara başladı.

 

AK Parti’nin oylarında düşüş yaşanmanın ana nedenleri araştırmak için özel ekipler gönderdiklerini ve raporların bir kısmının kendisine ulaştırıldığı iddia edildi.

Kulis bilgilerine göre seçmen tercihlerine daha geniş inceleme ve analiz yapılmasına karar verilen AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, illerde geniş kapsamlı incelemeler ve analizler yaptıracağı, yaşanan oy kaybı ile ilgili teşkilatların çalışmalarının da gözönüne alınacağı öğrenildi. 

 

AK PARTİ'NİN OY KAYBI YAŞANDIĞI İLLER

1 Kasım 2015 seçimine kıyasla oy kaybının % 10 olduğu ve büyük bölümünün adaylıkla ilgili sorun yaşanan Samsun başta olmak üzere Kırıkkale, Aksaray, Kayseri, Bayburt, Konya, Düzce, Ordu, Adıyaman, Sivas, Malatya, Niğde, Erzurum, Kahramanmaraş, Kütahya, Erzincan, Elazığ, Yozgat, Şanlıurfa, Iğdır, Gümüşhane, Karaman, Osmaniye, Hatay, Bolu, Rize, Trabzon ve Gaziantep illerinin olduğu öğrenildi.


SAMSUN’DA AK PARTİ’NİN KAYBETTİĞİ OYLAR
Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun’da da AK Parti’ye verilen oylar 1 Kasım seçimlerine göre düşüş gösterdi. 848 bin 942 kişinin oy kullandığı Samsun’da AK Parti’nin oy oranı yüzde 12 düştü.

AK Parti’nin en fazla oran olarak oy kaybettiği ilçe yüzde 22,08 Asarcık ilçesi olurken, en az oy kaybettiği ilçe ise yüzde 3,17 oy oranı ile Yakakent ilçesi oldu.

1 Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti Samsun’da 501Bin 844 oy alarak 6 vekil çıkarmıştı. 24 Haziran 2018 milletvekili seçimlerinde ise 430 Bin 240 oy alarak meclise 5 vekil gönderdi. AK Parti’ye çeşitli sebeplerle kızarak oy vermeyen AK Partili seçmen sayısı ise 71 Bin 604 kişiye ulaştı.

Kaynak: GerçekTaraf.com/Okan Çakır

 

 

Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2018, 14:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER