2030 Yılında Bizi Bekleyen Büyük Tehlike

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER), tüm Türkiye'de enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda seferberlik ilan ederek, 2030 yılında ciddi derecede enerji problemlerinin yaşanacağını savundu.

2030 Yılında Bizi Bekleyen Büyük Tehlike

 

Ülkemizin en önemli konularından biri olan enerji verimliliğinin daha fazla yaygınlaşması amacıyla VERİMDER, ''Anadolu Buluşmaları”na başladı.

İlki Samsun'da gerçekleştirilen toplantıda VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof.Dr. Emre Alkin enerji tasarrufunun öneminin yanı sıra finansman metoduyla da halkın kullanabileceği yeni çözümler hakkında kamuoyunu bilgilendirdi.

 

GELECEK KUŞAKLAR İÇİN DAHA YEŞİL BİR DÜNYA

Türkiye'yi karış karış gezerek, “Anadolu Buluşmaları”nı yaygın hale getireceklerini söyleyen VERİMDER İcra Kurulu Başkanı Prof.Dr. Emre Alkin, ''Gelecek kuşakların daha yeşil bir dünyada yaşamaları ve küresel ısınmanın önüne geçebilmek için enerji verimliliğinin önemini Türkiye'nin her bir noktasında anlatacağız.'' dedi.

Sadece Türkiye'nin değil tüm dünya ülkelerinin ana gündem maddelerinden biri olan enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda kamuoyunda farkındalık yaratmak amacıyla kurulan VERİMDER, dernek çalışmalarına hızla başladı.

İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin'in başkanlığında gerçekleştirilen Anadolu Buluşmalarında, yapılarda enerji verimliliği ve tasarrufun önemi ile ülke ve ev ekonomisine olan katkıları üzerinde duruldu. Enerji verimliliği konusunda en doğru çözümleri rasyonel maliyetlerle iş dünyasının ve vatandaşların hizmetine sunmak için doğru finansal modeller üzerinde de görüşülen toplantıya akademinin yanı sıra kamu kuruluşları, özel sektör temsilcileri de katıldı.

 


 

TÜRKİYE'Yİ KARIŞ KARIŞ DOLAŞACAĞIZ

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin "Toplumun pek çok farklı kesimini bir araya getirerek ülkemizde bu konuda farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz. Projemiz sadece binalarla sınırlı kalmayacak ancak biz en acil sorunun binalarda olduğunu düşünüyoruz. Çünkü konutlar Türkiye'deki enerjinin %40'ını kullanıyor.Enerji kullanımı ciddi boyutlarda ve dış ısıyla iç ısının arasındaki farklar çok fazla binanın ısıtılmasında ve soğutulmasında önemli problemler yaşanıyor. Hem akademisyenler hem iş dünyası olarak  enerji verimliliği hamlesinin başındayız. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde enerji tasarrufunu %20' ye çıkarmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

 

 

2030 YILINDA ENERJİ PROBLEMLERİ ORTAYA ÇIKACAK

Uluslararası Enerji Ajansı'nın bu yüz yılın başında başlattığı araştırmaya göre, gelişmekte olan ülkelerin artacak enerji talebi sebebiyle 2030 yılına geldiğimizde ciddi bir problemle karşı karşıya kalma ihtimalinin saptandığını vurgulayan Alkin,"Ne yazık ki yaşadığımız dünya için gerekli her adımı pahalı olarak nitelendirip, topluma zararlı olan ucuz çözümlere ya da alışkanlıklara ilgi göstermekteyiz. Bazı çözümlerin maliyetli olduğu bir gerçektir, bunun sebebi ise çok basittir: Bir güzelliği yok etmek için harcanan emek ve kaynak fazla değildir. Ancak söz konusu güzelliği geriye getirmek için harcanan emek ve kaynak her zaman daha önemlidir." diyerek kamuoyunu bilgilendirdi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2018, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER