Sıcak Havalarda beslenmenize dikkat edin

Büyük Anadolu Hastaneleri doktorlarından Uzm. Diyetisyen Aslıhan Şahiner, yaz ayı günlerinde mineral ve sıvı kaybının önüne geçilebilmesi için bol bol sıvı tüketmeli, kızartmalı gıdalardan uzak durulması gerektiğini söyledi.

Sıcak Havalarda beslenmenize dikkat edin

Yaz aylarında doğru beslenmek için bazı püf noktalara dikkat etmek gerekiyor. Büyük Anadolu Hastaneleri Diyetisyenlerinden Uzm. Diyetisyen Aslıhan Şahiner, sıcak yaz günlerinde sindirimi kolay olan hafif yiyecekler tercih edilmesi gerektiğini belirterek uyarılarda bulundu.


KAHVALTIYI GEÇİŞTİRMEYİN
"Yaz aylarında artan sıcaklık ve nem artışıyla beslenmemizde de farklılıklar yaşanmaktadır" diyen Uzm. Diyetisyen Aslıhan Şahiner, "Özellikle bazal metabolizmanın hava sıcaklarına ve mevsim değişikliklerine adapte olması için farklı bir beslenme şekli oluşturmamız gerekiyor.
Özellikle mineral ve sıvı kaybının önüne geçebilmemiz için mutlaka kilogram başına 30ml kadar sıvı tüketimimizi yerine getirmemiz gerekiyor.
Kahvaltılarda ve normal ara öğünlerde öğle ve akşam yemeklerinde saatlerinde kızartmalı gıdalardan uzak durmalıyız.
Beslenmemizde hafif gıdalar tercih etmemiz adına pişirme yöntemi bizim için çok önemli özellikle ızgara buğlama haşlama tarzı pişirme yöntemleri tercih etmemiz gerekiyor.
Kahvaltı gıdalarında ise daha yarım yağlı light peynirleri tercih etmemiz gerekiyor daha tahıllı ürünler içerisinde de normal beyaz unlu gıdalar yerine kepekli tam tahıllı çavdar unlu ekmekleri tercih etmemiz gerekiyor.

MEYVE SEBZE ÖNEMLİ
Makarna bunları tercih edebiliriz bulgurlu gıdaları tercih edebiliriz daha pirinç tarzı yada beyaz ekmek tarzı biraz daha uzak durmamız gerekiyor. Özellikle posa ve lif alım açısından biraz daha çiğ sebze, salata tarzı ürünler fazla masamızda yer vermemiz gerekiyor.
Özellikle dünya sağlık örgütüne göre mutlaka günde 5 porsiyona kadar meyve sebze alımına dikkat ediyor olmamız lazım tatlı tercihlerinde ise daha şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlılar ya da dondurma tercihlerine ağırlık vermemiz lazım özellikle bal, pekmez, reçel tarzı çok fazla kahvaltılık ürünlerimizde ağırlık vermeden mutlaka daha şeker ihtiyacımızı meyveli ürünlerinden kullanmamız lazım meyve ihtiyaçlarında karşılamamız gerekiyor.

SÜT ÜRÜNLERİ TERCİH EDİLEBİLİR
Mutlaka hareketimizi, sporumuzu hareketimizi ihmal etmeden aktivitemizi mutlaka artırarak devam etmemiz gerekiyor. Özellikle artan hava sıcaklarından dolayı mineral kaybının önüne geçebilmemiz için sıvı alımına dikkat etmemiz gerekiyor. Terleme ile artan sıvı ihtiyacını su veya maden suyu gıdalarla yerine koymamız gerekiyor. Genellikle sıvı ihtiyacını kafeinli gıdalardan, çay ve kahve gibi gıdalardan uzak durarak daha süt ürünlerinden tercih etmemiz gerekiyor.
Bu süre zarfında şekersiz kalsiyumlu gıdalardan hem de mutlaka süt ürünlerinden tercih etmemiz gerekiyor bu süre zarfında şekersiz meyve suyu tüketebiliriz. Biraz daha kafeinli ürünlerden uzak durmamız gerekiyor ama hiçbir gıdanın suyun yerine geçmediğini bilmemiz gerekiyor.
Çünkü mineral açığımızı sadece su veya maden suyu ile kapatabiliriz bunu unutmamak gerekiyor." diyerek sözlerine son verdi.  

YORUM EKLE