Şalgam suyu faydası, şalgam suyu hangi hastalığa iyi gelir, şalgam suyu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Hangi vitaminler var?

Şalgam suyu içeriğindeki vitaminler ve antioksidan sayesinde cilt sağlığı açısından faydaları olduğu gibi, saç dökülmesine ve beyazlamasına da engel olur. Şalgam suyu faydaları sağlık açısında çok yararlı bir Türk kültürü içeceğidir. Şalgam suyu nasıl yapılır sorusunun cevabını ise haberimizin detaylarında bulabilirsiniz. Şalgam suyunun kansere faydası olduğunu ve kanser tedavisinde kullanıldığını biliyor muydunuz. Şalgam suyunun troid bezi hastalıklarında da faydası vardır. Günde kaç bardak şalgam suyu içilmeli? Şalgam suyu zayıflatır mı? Acılı şalgam suyu neye iyi gelir? Şalgam suyunun içinde ne var? Hazır şalgam suyunun faydaları Şalgam suyunun faydaları ve Zararları Şalgam suyu faydaları ne kadar İçilmeli Şalgam suyunun cinsel faydaları Şalgam suyu - ekşi Şalgam suyu faydaları Canan Karatay Şalgam suyu zayıflatırmı Doğal şalgam suyu

Şalgam suyu faydası, şalgam suyu hangi hastalığa iyi gelir, şalgam suyu nasıl yapılır, faydaları nelerdir? Hangi vitaminler var?

Şalgam suyunun faydaları nelerdir? Şalgam suyu A, C, B vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, magnezyum gibi birçok mineral  açısından oldukça zengin bir içecektir. Şalgam ülkemizde kış aylarında sıklıkla tüketilir. Vücut sağlığı için oldukça faydalıdır ve birçok hastalığa iyi gelir. Aynı zamanda içeriğinde afrodizyak özelliği de bulunur. 

Peki, nedir şalgam suyunun faydaları?

İştah açıcı özelliği ile kilo almaya yardımcı olur.

İçeriğinde bulunan laktik asit sayesinde sindirimi kolaylaştırır.

Kan dolaşımı için faydalı ve iltihaplanmaların azalmasına yardımcıdır.

Sağlıklı hücrelerin kanserli hücrelere dönüşmesini engeller ve kanseri önler.

Mide ve karaciğere için faydalıdır.

Zengin kalsiyum, potasyum ve demir kaynağı olduğu için kemik ve dişleri kuvvetlendirir.

İnflamasyonla mücadeleye yardımcıdır.

Afrodizyak özelliğine sahiptir.

İçerdiği A-B-C vitaminleri sayesinde kalp, damar, göz sağlığı ve göz tansiyonu için faydalıdır.

Vücuttaki toksinleri atar.

Kolesterolden uzak tutar.

İdrar söktürücü özelliği vardır.

Sigara kullananlarda A Vitamini eksikliğini gidermeye yardımcı olur.

Akciğer ve bronşları temizler. 

Boğaz iltihaplarına iyi gelir. 

Amfizem ve diğer akciğer rahatsızlıkları gibi ciddi durumların önlenmesine yardımcı olur.

Böbrek taşının düşürmeye yardımcı olur. 

Güçlü bir antioksidan özelliği bulunan ve tam bir C vitamini deposu olan şalgam suyu vücut bağışıklığını güçlendirir.

Beyaz kan hücre oluşumunu arttırır.

Apse, dolama, kan çıbanı ve egzamaya iyi gelir.

ŞALGAMIN FAYDALARI DETAYLI

Şalgamın sağlık faydalarından bazıları şunlardır:

Sindirime yardımcı

Çoğu insan diyet lifinin sindirim sürecinde çok önemli olduğunun farkındadır. Kabızlık, ishal, kramp ve şişkinlik semptomlarının yanı sıra, zaman zaman ortaya çıkabilecek gastrik sorunların tedavisinde de yardımcı olabilir. Şşalgamlarda bulunan lif dışkıyı toplamaya ve bağırsakta hareket ettirmeye yardımcı olurken besin maddelerinin daha verimli alınmasını sağlar, böylece yiyeceklerimizden en iyi şekilde faydalanırız.

Bağışıklık sistemini artırır

Şalgamda bol miktarda bulunan C vitamini ve askorbik asit, bağışıklık sistemimiz için önemli destekleyicilerdir. C vitamini, beyaz kan hücrelerinin ve antikorlarının üretimini uyarabildiği gibi bir antioksidan olarak hareket ederek kanser ve kalp hastalıkları gibi kronik sağlık sorunlarını azaltır.

Kemik gücünü artırır

Şalgamlar, sağlıklı kemik gelişimi ve bakımı için hayati öneme sahip önemli bir kalsiyum ve potasyum kaynağıdır. Düzenli şalgam tüketimi, eklem hasarını, osteoporoz riskini ve Romatoid Artrit vakasını önler. Aynı zamanda vücudun bağ dokusu üretimini destekler.

Kanseri önleme

Beyaz şalgam tüketimi, meme kanseri riskini azaltmada yardımcı olabilir. Yapılan çalışmalar, şalgam gibi sebzelerin prostat, kolon, akciğer ve meme kanseri riskini azaltmada yardımcı olduğunu göstermektedir.

Enflamasyonla mücadele

Şalgam yaprakları, yararlı omega-3 yağ asitleri ve herhangi bir enflamatuar durumdan muzdarip olmanız durumunda önemli olan K vitamini ile doludur. Bu ‘iyi’ yağlar iltihaplanmayı azaltabilir, kolesterol seviyelerini dengeleyebilir ve genel olarak sağlığı geliştirebilir. Şalgam yapraklarını kaynatıp içmek; özellikle gut, artrit veya kronik ağrı çekiyorsanız, fayda sağlar.

Akciğer sağlığı

Sigara dumanında bulunan kanserojenler A vitamini eksikliğine neden olarak akciğer iltihabı, amfizem ve diğer akciğer problemlerine neden olur. Şalgam yapraklarında bulunan A vitamini, sağlıklı akciğerlerin korunmasına yardımcı olur.

Aterosklerozu önler

Vücuttaki çok fazla serbest radikal, kötü kolesterolün oksidasyonuna ve vücudumuzdaki trombositlerin topaklanmasına neden olarak, kan damarlarına zarar veren bir durum olan ateroskleroza neden olur. Şalgam kökleri ve yaprakları E, C ve beta karoten vitaminleri vücuttaki serbest radikallerle savaşan mükemmel antioksidanlardır. Düzenli olarak şalgam tüketimi, bu durumun gelişmesini ve ilerlemesini önler.

Kilo vermeye yardımcı

Şalgamın kalorisi düşüktür ve bu nedenle etkili kilo verme programının bir parçasını oluşturabilir. Diğer yandan yüksek lif içeriği metabolizmayı düzenler, vücut ağırlığını kontrol eder, sağlıklı ve aktif bir bağırsağı destekler.

Vücut kokusunu önler

Vücut kokusu, özellikle yaz aylarında yaygın bir sorundur. Şalgam suyu, vücut kokusundan kurtulmada oldukça faydalıdır. Şalgam suyu içmek genel sağlığın korunmasında ve vücut kokusunun önlenmesinde de yardımcı olur.

Göz sağlığı

Şalgam yaprakları zengin bir lutein kaynağıdır, göz sağlığını destekleyen ve maküler dejenerasyon ve katarakt gibi oküler hastalıkları önleyen bir karotenoiddir.

Cilde faydaları

Şalgam A vitamini, C vitamini ve beta-karoten yanı sıra cilt sağlığını korumak için hayati önem taşıyan bakır gibi mineraller bakımından zengindir.

ŞALGAMIN BESİN DEĞERLERİ

100 g şalgamda aşağıdakiler bulunur:

Su: 93.13 g
Enerji: 21 kcal
Protein: 2.46 g
Toplam yağ: 0.19 g
Karbonhidrat: 3.39 g
Lif: 2.4 g
Kalsiyum: 114 mg
Demir: 1.63 mg
Magnezyum: 18 mg
Fosfor: 24 mg
Potasyum: 82 mg
Sodyum: 18 mg
Çinko: 0.16 mg
C vitamini, toplam askorbik asit: 25,8 mg
Tiamin: 0.04 mg
Riboflavin: 0.09 mg
Niasin: 0,39 mg
B-6 Vitamini: 0.07 mg
Folat, DFE: 41 µg
B-12 Vitamini: 0 µg
A Vitamini, RAE: 305 µg
A Vitamini, İÜ: 6108 İÜ
D Vitamini (D2 + D3): 0 µg
D vitamini: 0 IU
Yağ asitleri, toplam doymuş: 0.03 g
Yağ asitleri, toplam tekli doymamış: 0.01 g
Yağ asitleri, toplam çoklu doymamış: 0.09 g
Yağ asitleri, toplam trans: 0 g
Kolesterol: 0 mg

Şalgam suyunun zararları nelerdir?

Her şeyin olduğu gibi şalgam suyunun da azı karar çoğu zarar. Fazla içilmesi yarardan çok zarar getirebilir. İçeriğinde fazla tuz bulunması nedeni ile tansiyon hastaları için zararlıdır. Tiroit, mide ve bağırsak hastalarının dikkatli tüketmesi tavsiye edilir. Bünyesi hassas olanların kontrollü içmesi gerekir. Midede yanma ve ağrıya neden olabileceği için gastriti olanların dikkatli tüketmesi gerekir.  

Şalgam suyu zayıflatır mı? 

Acılı şalgam suyu göbek bölgesindeki yağları eritmekte oldukça etkilidir. Şalgam içerisinde bulunan siyah havuç ve sarımsak yağı, yağ yakımına katkı sağlar. Göbek yağlarından kurtulmak için sabah aç karnına 1 bardak acılı şalgam suyu içmek yeterli olacaktır. Ayrıca zengin lif kaynağı olan şalgam midede tokluk hissi oluşturarak zayıflamayı hızlandırır.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2020, 01:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

DMCA.com Protection Status