“Ramazan sigarayı bırakmak isteyenler için fırsat“

- Dr. Songül Ekmen Kurtoğlu: - "Hastanın motivasyonunu sağlayacak şeyler arasında ramazan ayı da çok önemli. Ramazan ayında hem etrafta sigara içen kişilerin sayısı daha az olduğu için hatırlatıcı durumlar engellenmiş oluyor hem de kişi zaten oruçlu olduğundan kendi kendine içmeme motivasyonu sağlıyor" - "Kişi sigara bırakmaya kendisi karar vermiş oluyor. Etrafta da kendisini sigara içmeye yönlendiren faktörler olmuyor. Sigarayı bırakmayı düşünenlerin ramazan ayında biraz daha kolay bırakacaklarını düşünüyorum"

“Ramazan sigarayı bırakmak isteyenler için fırsat“

BOLU (AA) - Bolu Sağlık Müdürlüğü Kanser, Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) sorumlu doktoru Songül Ekmen Kurtoğlu, ramazan ayının sigarayı bırakmada kolaylaştırıcı etkisi olduğunu bildirdi.

Kurtoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan ayının, sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlar için bir fırsat olduğunu söyledi.

Sigarayı bırakmak isteyenlerle yaptıkları ön görüşmede bağımlılık düzeylerini tespit ettiklerini dile getiren Kurtoğlu, "Sağlık durumuna, geçmişteki durumuna ve aile öyküsüne göre hastaya başlayacağımız nikotin replasman tedavisine karar veriyoruz." dedi.

Nikotin replasman tedavisi kapsamında hastalara nikotin sakızı, nikotin bandı ve ağızdan kullanabilecekleri ilaçlar verdiklerini anlatan Kurtoğlu, bu yöntemin nikotin eksikliğini tamamlamaya yönelik olduğunu kaydetti.

Kurtoğlu, hastanın nikotin isteğini kontrollü olarak giderdiklerini, kişinin sigarayı bırakma konusunda kendi motivasyonunu sağlaması gibi etraftakilerin de bu noktada önemli olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Hastanın motivasyonunu sağlayacak şeyler arasında ramazan ayı da çok önemli. Ramazan ayında hem etrafta sigara içen kişilerin sayısı daha az olduğu için hatırlatıcı durumlar engellenmiş oluyor hem de kişi zaten oruçlu olduğundan kendi kendine içmeme motivasyonu sağlıyor. Kişi, oruçluyken 'İçmeden de durabiliyormuşum' motivasyonu sağlamakla beraber iftardan sonra kalan süre de çok az olduğu için kendini iradesel kontrol etme noktası da saat olarak azalıyor. Kişi sigara bırakmaya kendisi karar vermiş oluyor. Etrafta da kendisini sigara içmeye yönlendiren faktörler olmuyor. Sigarayı bırakmayı düşünenlerin ramazan ayında biraz daha kolay bırakacaklarını düşünüyorum."

Oruç tutan kişinin iftara kadar sigaradan uzak duracağına, iftardan sonra da kendisine verilen ilaç, nikotin bandı ya da nikotin sakızının nikotin ihtiyacını azaltacağına işaret ederek, "Nikotin bağımlılığını bu şekilde gidereceğiz. Davranışsal bağımlılığını da ortamı değiştirerek, diş fırçalayarak ya da değişik meyveler yiyerek ağız tadını da değiştirerek bunu kontrol altına alabileceğini düşünüyoruz. Genelde, hep konuştuğumuz kişiler, 'Kahvaltının, yemeğin arkasından içmek istiyorum.', 'Mola verdiğimde çayın arkasından içmek istiyorum.' gibi şeyler söylüyor. Tabii ramazanda da kişi oruçlu olduğu için bu motivasyonu direkt kesmiş olacak. Ramazan ayının sigara bırakmaya kolaylaştırıcı etkisi olacak." ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2019, 21:31
YORUM EKLE