Kovid ve Omicron için en iyi maske hangisi?

Dünya COVID-19 vakalarıyla uğraşırken, insanların "omicron için en iyi maske" arayışları devam ediyor. Peki hangi maske yüksek koruma ve konfor sağlıyor? Kimyager Fatma Tezcan, yüz maskelerinde 99,9 koruma ve yüksek nefes alabilirlik sağlayan nanofiber filtrasyon medyasının önemine dikkat çekiyor.

Kovid ve Omicron için en iyi maske hangisi?

Covid -19 vakaları tüm dünyada artışta. Koronavirüs'ün en hızlı yayılan varyantı olarak tanımlanan ve Omicron'un alt varyantı olan BA.5 ile birlikte yeniden önlemler alınmaya başlandı. Salgınla mücadele sürecinde en önemli etkenler arasında yer alan maske kullanımı da yeniden gündeme gelen önlemler arasında yer alıyor. Birçok insan artan vaka sayılarına paralel olarak kendilerini ve sevdiklerini korumak amacıyla kalabalık ve kapalı yaşam alanlarında maske kullanmaya devam ediyor. Ancak piyasadaki her yüz maskesi yüksek koruma sağlamıyor. 

Kimyager Fatma Tezcan,  yüz maskeleri ile yüksek koruma sağlayabilmek için filtrasyon katmanının önemine dikkat çekiyor: “Doğru yüz maskesinin yüksek filtrasyon verimliliğine sahip, çok katmanlı bir yapıda ve nanofiber özellikte olması gerekiyor. 

Virüslere karşı 99,9 koruma sağlıyor

Nano boyutlu liflerden oluşan filtreler, virüsleri önlemede yüzde 99,9 başarı sağlıyor. “Nanofiber Filtre Medyası”nın çok katmanlı tasarım özelliği havadaki en küçük parçacıkları yakalayıp, nötralize ediyor. Elektrospinning nanofiberler, uzun süreli maske kullanımlarında da mükemmel nefes alabilirlik ve rahatlık sunuyor” dedi. 

Çevreci çözüm

Fatma Tezcan, doğru yüz maskesi kullanımının çevre kirliliğini önleme noktasında da etkin rol oynadığının altını çiziyor:

“Doğru yüz maskesi kullanarak, sağlığımızın yanı sıra çevremizi de koruyabiliriz. Hifyber olarak yüz maskesi ürünleri için çevreci ve sürdürülebilir bir yaklaşım benimseyerek geliştirdiğimiz “nanofiber filtre medyası” ile dünya üzerinde maske kullanımından kaynaklı  plastik atıkların azaltılması yönünde etkin rol oynuyor. Çünkü dünya genelinde yaygın olarak kullanılan maskelerin yüzde 90’ı uzun ömürlü plastik malzemelerden üretiliyor. Kullanım sonrası çevreye rastgele atılan bu maskeler, 450 yıl çevrede kalarak; doğayı, canlıları ve insan yaşamını tehdit ediyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE