Grip olanların sayısı Omicron'u geçti

Halk Sağlığı ve Genel Müdürlüğü'nün haftalık İnfluenza raporuna göre bazı illerde grip vakalarının Omicron'u geçtiğini belirten Uzm. Dr. Özkan Akyol, "İnfluenza vakaları Omicron’a göre artış gösterdi. Geçen yıl İnfluenza vakası neredeyse sıfıra yakındı. Bu yıl ise yüzde 300 artış gösterdi dedi.

Grip olanların sayısı Omicron'u geçti

Geçen yıl İnfluenza vakalarının neredeyse sıfıra yakın olduğunun altını çizen Uzm. Dr. Özkan Akyol, “Geçen yıl influenza vakası sıfıra yakın yani çok azdı. Tabii ki bu durumda geçen yıl maske takılıyor olmasının, mesafe kuralı uygulanmasının ve hijyen konularına dikkat edilmesinin çok büyük etkisi vardı. Fakat 2021’nin son dönemiyle 2022 yılının başlangıcından itibaren İnfluenza vakalarında çok ciddi bir patlama oldu. Neredeyse bize başvuran 10 kişiden 7’si İnfluenza ile savaşıyor ve ağır geçiyor” diye konuştu. 

İnfluenzadan yatan hasta sayısının oldukça yüksek olduğunu belirten Uzm. Dr. Özkan Akyol,  “Yapılan araştırma ve hazırlanan raporlara göre İnfluenza vakaları tüm incelenen örneklerde yüzde 21 oranında. Hatta bazı illerde Omicron’u geçti. Özellikle 65 yaş üzeri hastalarda İnfluenza sonrasında zatürreye çeviriyor. Yaşlı hastalarımız ne yazık ki yoğun bakımda yatmak durumunda kalıyorlar, durumları ağırlaşıyor. Mart’ın sonuna kadar İnfluenza vakalarını görmeye devam ederiz. Grip aşısını yaptırmayanlar mutlaka yaptırmalı ve mesafe kuralına uymalı” diye konuştu.

AŞILAMA İHMAL EDİLMEMELİ

Eğitim kurumlarının, plaza ve ofislerin, yoğun iş ortamının olduğu yerlerde İnfluenza vakalarının Omicron’dan daha fazla olarak rapor edildiğine dikkat çeken Uzm. Dr. Akyol, şu bilgileri paylaştı:

“İnfluenzaya da aslında çok dikkat etmemiz gerekiyor. İnfluenzadan hastanede yatan hastamız çok büyük ölçüde artış gösterdi, hastalık ağır seyrediyor. O da damlacık yoluyla ve kişilerin yakın temasıyla bulaş gösteriyor. İş yerlerimizde, okullarda ortam havalandırılması, maske, hijyen, mesafeye dikkat etmeliyiz. Özellikle 65 yaş üstünde, kronik hastalığı olanlar ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullananların mutlaka bu yıl da hem Covid hem de grip aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Aşı yaptırmak çok önemli. Hasta kişilerle mutlaka mesafeli durmalı, maske takmalıyız. Hastalık belirtimiz varsa aile büyüklerimizden mutlaka uzak durmalıyız”

“BU YIL YÜZDE 300’LÜK ARTIŞ OLDU”

2020’de İnfluenza vakalarının gelen veriler arasında sıfıra yakın olduğunu belirten Uzm. Dr. Akyol, “2021’de gelen vakaların yüzde 40 gibi bir bölümünü İnfluenza hastaları oluşturuyor. Duruma bakıldığında vakalarda yüzde 300’lük bir artış var. Bunda özellikle insanların evde kapalı kalması, bağışıklık sistemlerinin baskılanması, çocukların da dışarıya çıkartılmasının etkisi var. Okulda virüsü kapan çocuk, ev içinde aile ile çok daha fazla temas ediyor. İş yerlerimizde havaların soğuması ile havalandırma süresi azaldı hatta yok denebilir. Maske kullanımına dikkat azaldı ve el hijyenine de önem verilmediği ve grip aşısı da nadir yapılabildiği için bu yıl İnfluenza vakalarında belirtili vakalar olarak çok ciddi bir artış var. Grip aşılarımızı mutlaka yaptıralım; grip ağır seyrediyor ve Omicron’u geride bıraktı” şeklinde açıklamasını sonlandırdı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER