Çocuklara bayramda çikolata ve şeker yerine kuru meyve ikram edin

Tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, sıcacık sevgi dolu sofraların kurulacağı Kurban Bayramında, sağlığınıza dikkat! Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdem Diker bayram öncesi tansiyon hastası ve kalp yetmezliği olan hastaları uyardı: “Lezzetli bayram yemekleri için tuz kullanımında cömert olmayın, bayramı kontrolsüz bir tansiyon yükselmesiyle tatsızlaştırmamak için tuz tüketiminize dikkat edin.”

Çocuklara bayramda çikolata ve şeker yerine kuru meyve ikram edin

BAYRAMDA KOLESTEROL YÜKSELİR Mİ?

Bayramın ilk günü başlayıp bayram boyunca devam eden aşırı et tüketimi keyifli olduğu kadar sağlık açısından riskler taşıyabiliyor ve daha sonraları kalp krizine kadar çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Bayındır Söğütözü Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erdem Diker; “Yiyeceklerle alınan kolesterolün kan kolesterol üzerine etkisi sınırlı olmakla beraber, kişiden kişiye büyük değişimler gösterebilir. Özellikle kötü kolesterolü (LDL Kolesterol) yüksek kişilerde dışardan yiyeceklerle alınan yağ miktarı kan kolesterolünü yükseltebilir. Yiyeceklerle alınan yağın kan kolesterolümüzü ne kadar yükselteceğini tam bilemeyiz. Kalp damar hastalığı olanlar veya kolesterol yüksekliği nedeniyle tedavi görenlerin, bayramda aşırı et tüketiminde uzak durmaları gerekir.”

BAYRAMDA TUZA DİKKAT!

Bayramda tansiyon hastaları tarafından yenilen tuzlu besinler tansiyonun yükselmesine neden olur.  Kalp ve tansiyon hastalarının yemeklerine ek olarak tuz kesinlikle konulmaması gerekir diyen Prof. Dr. Diker; “Bayramlarda geleneklere göre hazırlanan yemekleri daha da lezzetlendirmek için tuz kullanımında biraz daha cömert davranılır. Sağlıklı bireylerde yiyecek ve içeceklerle alınan tuz böbrekler aracılığı ile kolaylıkla atılır, dolayısıyla sağlıklı bireylerde tuz tüketimindeki artışın kısa dönemli etkileri hemen hemen yoktur. Ancak tansiyon yüksekliği  (hipertansiyon) ve kalp yetmezliği olan kişilerde bu iş böyle olmaz. Alınan tuz hem sağlıklı bireylerdeki kadar hızlı atılmaz, hem de tuzdaki sodyuma karşı özel bir hassasiyet vardır. Tuzlu yemekler sonrası kan basıncı fırlayabilir, kalp yetmezliği yakınmaları olan nefes darlığı, ayaklarda şişme artabilir. Kalp ve tansiyon hastalarının ilaçlarını düzenli şekilde almaları gerekir.”

Bayram sofralarınıza yakışır sağlıklı öneriler:

ÖĞÜN ATLAMAYIN

Bayram boyunca genellikle yapılan en büyük hata, gün içinde öğün sıklığına dikkat etmemek oluyor. Buna bağlı olarak da akşam yemek saatinde gecikiliyor ve yemek porsiyonları artırılıyor. Bu nedenle bayramlarda bile günde 4 -5 öğün olacak şekilde bir beslenme planı uygulanmalı. Fazla miktarda ve geç saatlerde yemek yemekten kaçınılmalı.

GIDANIN YANI SIRA PİŞİRME YÖNTEMİNE DİKKAT EDİN

Bayramda hem ağız tadınız hem de sağlığınız için besin seçiminde bazı noktalara dikkat etmenizde fayda var. Yemek pişirme yöntemi olarak kızartmalar yerine, ızgara veya haşlamayı tercih edin. Ağır hamur tatlıları, şeker, aşırı yağlı, çok tuzlu, kalori açısından yoğun yiyecekler yerine, sebze ve meyve tüketimine ağırlık verin.

BIRAKIN KENDİ YAĞINDA PİŞSİN

Kurban Bayramı’nda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta da sindirimi zor olan etlerin nasıl tüketileceği konusu oluyor. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olanlar, kurban etlerini hemen değil, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmeli.

Ülkemizde Kurban Bayramında yapılması gelenek haline gelmiş olan kavurma, içine tereyağı ve kuyruk yağı konulmadan, kendi suyu ile kısık ateşte pişirilmeli. Etin içeriğinde bulunan yağ, yemeğin lezzeti için yeterli olduğundan ayrıca yağ eklemeye gerek kalmıyor.

Mangal yapılması durumunda ise etlerin kömürleşmemesine, dışı pişen, içi çiğ kalan etlere dikkat edilmeli. Ayrıca yüksek risk taşıyor olmasından dolayı çiğ köfte tüketiminden kaçınılmalı.

ET İLE SEBZEYİ AYNI KESME TAHTASINDA KESMEYİN

Et hazırlamada kullanılan kesme tahtalarında çiğ sebze ve meyveleri doğrama işlemi yapılmamalı. Çiğ ette bulunan mikroorganizmaların sebze meyvelere geçmesine engel olmak için ayrı tahtalar kullanmak gereklidir. Bunun için pratikte karışıklık olmaması için de farklı renk kesme tahtaları kullanılabilir.

Pişirme yöntemi olarak, haşlama, fırınlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan ve kavurma yönteminden kaçınılmalı. Öğünlerde, etin yanına mutlaka dengeli bir öğün olması için salata ya da zeytinyağlı sebze yemeği ilave edilmeli.

ÇOCUKLARA BAYRAMDA ŞEKER YERİNE KURUYEMİŞ İKRAM EDİN

Bayram ziyaretlerinde ikram edilen hamur tatlılar, tadımlık miktarlarda yenmeli. Bir sonraki yapacağınız ziyarette yine ikram yapılacağı ve bunun büyük olasılıkla tatlı olacağı unutulmamalı.

Bayramda bilinçsizce çikolata ve tatlı tüketilir. Fazla çikolata ve tatlı tüketimi, mide yanması, bağırsak bozuklukları gibi şikâyetlere neden olur. Çikolataya ve şekere alternatif olarak, vitamin ve mineralden zengin ve posa içeriği yüksek olan kuru meyveler, ceviz, fındık gibi kuruyemişler tercih edilebilir.

ÖRNEK KURBAN BAYRAMI MENÜSÜ

 Sabah                  

Şekersiz çay ya da bitki çayı

Tam buğday ekmek

1 – 2 dilim peynir

5 – 6 adet zeytin ya da 3 parça ceviz

Domates- salatalık- yeşillik

Kuru kayısı

Ara Öğün           

1 orta boy meyve

Öğle ve Akşam                

1 -2 avuç içi kadar et / tavuk /balık

Bol salata (yağsız, limonlu ) ya da 1 tabak sebze yemeği

Tam buğday ekmeği ya da az miktarda pilav ya da makarna

1 kase yoğurt

Ara Öğün           

Yarım porsiyon sütlü tatlı ya da 1 orta boy meyve

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER