Baş ağrısında koronavirüs enfeksiyon etkisi!

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan, covid-19 öncesi ve sonrası başlayan baş ağrılarını dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Baş ağrısında koronavirüs enfeksiyon etkisi!

Büyük Anadolu  Meydan Hastanesi   Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan, Covid-19 enfeksiyonu etkileri hakkında önemli bilgiler verdi.

KORONAVİRÜSÜN BAŞ AĞRISI ETKİSİ
Covid-19 Enfeksiyonu etkilerinden bir taneside baş ağrısıdır diyen Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Şule Kefeli Eraslan, "Baş ağrısını koronavirüs enfeksiyonu sırasında veya enfeksiyon bittikten sonra uzun süreli olarak da görebilmekteyiz. Bazen de tek şikayet soğuk algınlığı ve onunla beraber gelen baş ağrısı olabilmektedir. Koronavirüs enfeksiyonu sırasında baş ağrısı iki şekilde incelenmektedir.

YENİ BAŞLAYAN BAŞ AĞRISI
Önceden var olan baş ağrısında kötüleşme, migren baş ağrısı veya gerilim baş ağrısı olan hastaların ağrılarında şiddetlenme görülmektedir. Ya da covide enfeksiyonu esnasında yeni başlayan bir baş ağrısı olarak da görülebilmektedir. Yeni baş ağrısı bir çok neden bağlı oluşabilmektedir.
Ateş, öksürük, enfeksiyondan oluşan gripte görüldüğü gibi  benzer bir baş ağrısı olabilir. Dokuda ki oksijensizliğe bağlı Hipoksiye bağlı baş ağrısı, dokudaki enflamasyona bağlı baş ağrısı ve en kötüsü de verilen ilaç tedavilerinin yan etkisi olarak ortaya çıkardığı baş ağrısı.

AYLARCA SÜREBİLİR
Covid-19 esnasında başlayan baş ağrısı bazen aylarca, covid bitmesine rağmen aylarca sürmektedir. Bu aylarca süren baş ağrısına uzamış covid baş ağrısı  denilmektedir. Hastada covid enfeksiyonu bittiğinde eğer baş ağrısı kesildiyse fazla endişe edilmemektedir. Fakat uzamış baş ağrısı varsa bu durumda hastanın rutin kan değerlerine, enfeksiyon değerlerine bakmakta ve kontrol edilmektedir. Nöro görüntüleme beyin filmi değerlendirilmektedir.
Covid enfeksiyonunda oluşmuş baş ağrısı ise tedavisinde öncelikle  bol sıvı alma, varsa sigara ve alkolden uzak durmayı önermekteyiz. Eğer hasta çok yorgun değilse hareket, egzersiz önerilmektedir. Hastaya vitamin, mineral destekleyecek şekilde diyet  önerilmekte, buna rağmen eğer baş ağrısı kesilmemişse ağrı kesici tedavi verilmektedir." dedi.  

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.