EDAR'ın son seçim anketi yayınlandı, işte sonuçlar

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaştıkça seçimlerde yarışacak Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki oy oranlarının tespit edilmesi için yapılan anketler de ayrı bir önem kazanmaya başladı.

EDAR'ın son seçim anketi yayınlandı, işte sonuçlar

Merkezi Samsun’da olan EDAR Kamuoyu Araştırma’nın, 13-19 Eylül tarihleri arasında 1970 kişiyle yapılan anket sonuçları iki ittifakın oy oranlarını çarpıcı bir şekilde ortaya koyuyor.

EDAR sahada vatandaşlara daha önce sorulmamış dikkat çekici sorular sordu.

EDAR Kamuoyu Araştırma’nın yüzde 17 kararsızlar dağıtıldıktan sonra partilerin oy oranları şöyle:

AK Parti yüzde 37.8, CHP yüzde 22.4, İyi Parti yüzde 11.2, HDP yüzde 10.6, MHP yüzde 7.2, ZP yüzde 3.6, DEVA yüzde 2.7, Yeniden RP yüzde 1.6...

Araştırmayı çarpıcı yapan bulgulara gelince;

Araştırmada İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun parti kurma girişimi de halka sorulmuş olması ve "İmamoğlu parti kurarsa oy verir misiniz?" sorusuna halkın yüzde 36.6'sı "evet" derken yüzde 40.9'u "hayır" cevabı verdi. Yüzde 22.5'i ise kararsız olarak ankette yer aldı.

Araştırmada aynı soru, Mansur Yavaş için de soruldu. Alınan sonuçlarda Yavaş’ın İmamoğlu’ndan daha önde olduğu görüldü.

"Yavaş cumhurbaşkanı adayı olursa oy verir misiniz?" sorusuna verilen cevap;

"Evet" diyenlerin oranı yüzde 10.1, "Hayır" diyenler ise yüzde 67.3…

"İyi Parti ve CHP arasındaki siyasi ilişkiyi nasıl yorumluyorsunuz?" sorusuna;

İyi diyenlerin oranı yüzde 25.3, kötü diyenlerin oranı yüzde 39.5…

Ankette bir başka çarpıcı sonuç ise; Başkanlık Sistemi devam etmeli diyenlerin oranının yüzde 57. 3, parlamenter sisteme geri dönülmeli diyenlerin oranının 37.1. olarak ortaya çıkmış olması

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Sokak analizcisi.
Sokak analizcisi. - 2 ay Önce

Seçimi yüzde 30 yakın olan kararsız seçmen belirleyecek. Bu karasız seçmen alt gelir gurubu oluşturmakta. Şuan secim şuan sokaktaki hava göre ikici tura kalabilir. Yıl başında bu alr gelir gurubu olan asgari ücretin altında maaş alan 6 milyon emekli maaşlarında çok iyi bir iyileştirme olmazsa. Kredi faizlerine belirgin düşüş olmazda. Fiyatlar yükselişi durulmazsa. Cumhur ittifakı, cumhurbaşkanlığı, meclisteki çoğunluğunu kaybeder. Ekonomi belirleyici olacak.