İstanbul seçimlerini AK Parti neden kaybetti?

31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimlerinde, İstanbul seçimlerine itiraz edldi ve sadece büyükşehir seçimlerinin yenilenme kararı alındı.

23 Haziran 2019’da yapılan İstanbul için tekrar edilen seçimlerde AK Parti seçimleri % 45 ile kaybetti. CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu % 54 ile İstanbul’un yeni başkanı oldu.

31 Mart seçimlerinde AK Parti % 48 oy almışken, yenilenen seçimlerde oy oranı neden bu kadar düştü?

Gelin beraber bakalım.

6 Mayıs 2019 tarihinde, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan 8 ay sonra avukatları ile görüşme fırsatı buldu. Ve aynı gün İstanbul seçimlerinin yenilenme kararı alındı.

11 Mayıs 2019 tarihinde, HDP Genel Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın PKK yönetim kadrosunda olan ağabeyi Nurettin Demirtaş, "Çözüme dair tek kelime etmeyen CHP'yi, Kürt halkı desteklemeyebilir, oylarını AK Parti'ye verebilirler." Dedi. Devlet Bahçeli aynı gün, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlarıyla görüşebileceğini söyledi.

20 Haziran 2019 tarihinde, PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan’ın cezaevinden yazdığı mektubu, devletin saygın kuruluşu Anadolu Ajansı’nda son dakika manşeti ile yayınlandı. Mektup olayı bu işin son damlasıydı ve halk nezdinde gerilen ipler koptu. Hem Cumhur ittifakının ortağı MHP’liler hem de AK Partili seçmenler bir şeylerin yanlış gittiğini, yetkililerin uyarılması gerektiğini 23 Haziran’da gösterdi.

YORUM EKLE