Advert

Samsun Simiti Amerika'dan Mı Geliyor?

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, un ve susam fiyatlarının arttığını bahane ederek 1 liradan 1,5 liraya çıkarılan Samsun simitinin üretiminina üretiminin dolar ile bağlantısı olduğunu söyledi.

Samsun Simiti Amerika'dan Mı Geliyor?
Samsun Simiti Amerika'dan Mı Geliyor? Gerçek Taraf

 

Samsun'da simit fiyatlarının yüzde 50 zamlanarak 1 liradan 1,5 liraya çıkması Samsunlu vatandaşların tepki göstermesine neden oldu. Bazı vatandaşlar artan simit fiyatı yüzünden simit yemeyeceklerini söyledi.

 

SİMİT AMERİKA'DAN MI GELİYOR?
Samsun’da yaklaşık 4 yıldır 1 liradan satılan simit, artık yeni gelen zamla birlikte 1,5 liradan satışa sunuldu. Simide yüzde 50 oranında zam geldiğini duyan vatandaşlar, "Simitte mi Amerika’dan geliyor” diye tepki gösterdi.

 

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit

SİMİTİ DOLAR İLE ÜRETİYORUZ
Simide yapılan zam hakkında açıklama yapan Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, “Perşembe günü itibariyle simide yüzde 50 zam geldi. 1 liradan satılan simit 1,5 TL oldu. Simitteki artışın tabii ki dolarla bir bağlantısı var. Maliyetler bilindiği üzere uçup gitti. Şu anda un fiyatlarına yüzde 60’a yakın zam geldi. 2014 tarihinden bugüne kadar 80 gramlık simit 1 liradan satışa sunuluyordu. Bugün 80 gram olan simit 90 grama yükselerek fiyatı da 1,5 TL oldu. Doların artışıyla birlikte susam ve una gelen zammın ardından böyle bir artış yaşandı” dedi.

 

UN FİYATLARI ARTMADI
Un fiyatlarının iki katına çıktığıyla ilgili haberlerin yapılmasının ardından Samsun'da faaliyet gösteren Osmanlı Un Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Kadri Kazancı açıklama yaptı. Başkan Kazancı sosyal medya adresinden yaptığı açıklamada, "Un fiyatları 175 TL oldu diye yapılan paylaşımlar tamamen asılsızdır. 85 TL ye %100 yerli buğdaydan birinci sınıf un isteyene istediği kadar verebiliriz" dedi.

 

Osmanlı Un'un Sahibi Hüseyin Kadri Kazancı


Kazancı, açıklamasının devamında; "Türkiye'de un fiyatları belli, asparagas haberler yapılarak 175 TL olduğu söyleniyor. Böyle bir şey yok un fiyat listelerimiz belli, sattığımız üründe ortada. Birileri uydurarak yaygara koparmaya çalışıyor. Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu da konuyla ilgili gerekli açıklamayı yaptı. Bütün un fabrikaları da altına imza attı. Bizlerde böyle bir zam yok. Piyasada hayali olarak zam konusu konuşuluyor. Birileri de bunu kullanmaya çalışıyor. Samsun'da simidin ve ekmeğin zamlanmasını gerektirecek hiç bir durum yok" diye konuştu.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sırt Ağrısı İçin Kendi Spermini Vücuduna Enjekte Eden Adam Hastaneye Kaldırıldı
Sırt Ağrısı İçin Kendi Spermini Vücuduna Enjekte Eden Adam Hastaneye Kaldırıldı
Samsun'da 14 Araç Birbirine Girdi
Samsun'da 14 Araç Birbirine Girdi