Zap Bölgesine Düzenlenen Operasyonda 14 Terörist Öldürüldü

MSB Cari İşlem Şube Müdürü Muhabere Albay Zincir, Irak'ın kuzeyindeki Zap bölgesine düzenlenen hava harekatında 14 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi.

Zap Bölgesine Düzenlenen Operasyonda 14 Terörist Öldürüldü

Milli Savunma Bakanlığında düzenlenen basın bilgilendirme toplantısında gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cari İşlem Şube Müdürü Muhabere Albay Tamer Zincir, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), asil milletin sevgi ve güveninden aldığı güçle, 780 bin kilometrekare kutsal vatan toprağının güvenlik ve bütünlüğü, milletin egemenlik ve bağımsızlığı için, 82 milyon vatandaşın huzur ve güvenliğini hedef alan terör örgütleri FETÖ/PDY, PKK/KCK/YPG ve DEAŞ başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içi ve sınır ötesinde gece-gündüz, yaz-kış, dağ-bayır demeden, "ölürsem şehit, kalırsam gazi" anlayışı içinde azim ve kararlılıkla mücadelesini sürdürdüğünü söyledi.

Zincir, ayrıca TSK'nın, Türk hava sahası ve 462 bin kilometrekare olan mavi vatanda da uluslararası hukuk ve anlaşmalardan kaynaklanan hak ve menfaatleri büyük bir azim ve kararlılıkla korumayı sürdürdüğünü kaydetti.

Teröristle mücadele harekatı kapsamında 24 Temmuz 2015'ten bugüne kadar etkisiz hale getirilen 15 bin 97 teröristin 7 bin 885'inin yurt dışında etkisiz hale getirildiğine dikkati çeken Zincir, bu teröristlerin yüzde 52'sinin yurt dışı kaynaklı olmasının, TSK'nın yurt dışı varlığı ve operasyonlarının gerekliliği ve önemini ortaya koyduğuna işaret etti.

En son Çukurca Seriberi Üs Bölgesi'nde 4 şehit verilen saldırıda kaçan terörist grupların takibi ve yerlerinin tespiti neticesinde Irak'ın kuzeyine düzenlenen hava harekatlarında bu grupların önemli bölümünün etkisiz hale getirildiğini, şehitlerin kanının yerde kalmadığını dile getiren Zincir, bölücü terör örgütü PKK'ya ağır zayiatlar verdirildiğinin tespit edildiğini söyledi.

Bu çerçevede dün gece Zap bölgesinde 14 teröristin girdikleri mağarada hava harekatıyla etkisiz hale getirildiğini bildiren Zincir, harekata ilişkin görüntüleri basın mensuplarıyla paylaştı. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER