Taksim'deki bombalı saldırıyı gerçekleştiren teröristin Suriye uyruklu Ahlam Al Bashir olduğu açıklandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, pazar günü Beyoğlu İlçesi Taksim İstiklal Caddesi'nde meydana gelen saldırıyı düzenleyen kişinin Suriye uyruklu Ahlam Al Bashir isimli terörist olduğunu duyurdu.

Taksim'deki bombalı saldırıyı gerçekleştiren teröristin Suriye uyruklu Ahlam Al Bashir olduğu açıklandı

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, pazar günü Beyoğlu İlçesi Taksim İstiklal Caddesi'nde meydana gelen saldırıyı düzenleyen teröristin kimliğini açıkladı.

İstiklal Caddesi’nde düzenlenen saldırıda 6 kişi hayatını kaybetti, 81 kişi yaralandı.

Emniyet açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

"Bombayı koyan şüpheli kadın şahsın olay yerine geliş gidiş güzergâhlarını gören 1200 güvenlik kamerası incelenmiştir.

Şahsın taksi ile olay yerinden ayrılarak Esenler ilçesine gittiği tespit edilmiş, yapılan fiziki ve teknik çalışmada şahsın irtibatının olduğu tespit edilen 21 adrese operasyon düzenlenmiştir.

Yapılan operasyonda 46 şahıs yakalanarak gözaltına alınmış, şahısların sorgulamalarında bombayı koyan şahsın Küçükçekmece ilçesinde bir adrese gittiği tespit edilmiştir."

Emniyet tarafından yapılan açıklamanın devamında, belirlenen adrese saat 02.50’de yapılan operasyonda, olayı gerçekleştiren Suriye uyruklu Ahlam Al Bashir isimli şahsın sağ olarak ele geçirildiği belirtildi.

Açıklama şu şekilde devam etti:

"Şahıs yapılan sorgusunda, PKK/PYD/YPG Terör örgütü tarafından özel istihbarat elemanı olarak yetiştirildiğini ve Afrin üzerinden ülkemize eylem yapmak için kaçak yollarla giriş yaptığını beyan etmiştir.

PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye Kobani’deki merkezinden İstanbul’da eylem talimatı alarak 13.11.2022 Pazar günü saat 16:20 sıralarında bombalı eylemi gerçekleştirdiğini ve kaçtığını beyan etmiştir.

Olayla ilgili başlatılan çalışmalar çok yönlü olarak devam etmektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.