banner176

Suriye Ordusu Afrin'e Girecek

Türki silahlı kyvvetleri ve Özgür Suriye Ordusununun Suriye'de ki PKK/PYD terör örgütünü sıkıştırmasıyla zora giren teröristler, Esad yönetiminde ki Suriye Ordusu'ndan yardım istedi.

Suriye Ordusu Afrin'e Girecek

 

YPG'ye danışmanlık yaptığı iddia edilen Badran Jia Kurd adlı bir yetkili, Reuters Haber Ajansı'na yaptığı açıklamada, YPG ve Şam yönetiminin, Suriye Ordusu'nun Afrin'e girmesi için anlaşmaya vardığını söylemişti.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Jia Kurd, Suriye Ordusu güçlerinin önümüzdeki iki gün içinde sınır hattı boyunca konuşlanacağını ve iki gün içinde bölgeye girebileceğini savunmuştu.

 

"TÜRK GÜÇLERİNİN ÇEKİLMESİNE YOL AÇABİLİR"

Bugün ise Suriye Devlet Televizyonu El İhbariye, Suriye yönetim yanlısı güçlerin bir kaç saat içinde TSK’nin Zeytin Dalı Harekatını sürdürdüğü Afrin’e gireceğini bildirdi.

BBC’ye göre, TV kanalı haberde, kendi muhabirinin verdiği bilgiyi aktarırken, Suriye yönetim yanlısı güçlerin bir kaç saat içinde Afrin’e gireceğini belirtti.

"Suriye Devlet Televizyonu: Hükümet yanlısı güçler 'saatler içinde' Kürtlerin elindeki Afrin'e girecek, bu da Türk güçlerinin çekilmesine yol açabilir."

 

"AFRİN HALKININ MÜCADELESİNİ PEKİŞTİRECEĞİ..."

Suriye resmi haber ajansı SANA'da yer alan haberde; ajans Halep muhabirine dayanarak şu ifadeleri kullandı:

"SANA’nın Halep muhabiri; Türk rejim güçlerinin 20 Ocak tarihinden beri Halep kırsalının kuzeyi Afrin Bölgesine saldırılarına karşı koymada bölge halkına yardım ve destekte bulunmak üzere Halk Güçlerinden güçlerin bugün Afrin’e ulaşacaklarını aktardı.

Muhabir Halk Güçlerinin Afrin’e ulaşmalarının, bölgede sivil yerleşim alanları, ekonomi ve hizmet kurumlarının yanı sıra altyapı şebekelerini bombalayan Erdoğan güçlerinin saldırısına karşı koymada Afrin halkının mücadelesini pekiştireceğine dikkat çekti."

 

"İŞGAL ETME PLANLARINI ÇÖKERTME HEDEFİ..."

SANA'da yer alan haber şöyle devam etti: 

"Muhabir halk güçlerinin Afrin’de Türk rejim güçlerinin saldırısına karşı koymada Afrin halkına yardım ve destekte bulunmalarının Suriye halkının birliğini ve ulusal toprakların bütünlüğünü savunma amaçlı odluğunun altını çizdi. Aynı zamanda Erdoğan rejiminin kendisine tabi kiralık terör çeteleri ile birlikte Afrin Bölgesini işgal etme planlarını çökertme hedefi taşıdığını ifade etti."

 

"SURİYE ORDUSU GİRECEK DEĞİL"

YPG’nin Afrin Sözcüsü Brusk Haseke, Sputnik’e Suriye ordusunun Afrin’e gireceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirtirken, şunları söyledi:

“Biz defalarca Suriye ordusu Afrin’e girmedi dedik. Girecek de değil. Eğer bir anlaşma, gelişme olursa resmi bir açıklama yaparız. Bu haberlerden artık bıktık. Eğer Suriye ordusu Afrin’e gelecekse bunu sizden, kamuoyundan saklamayız. ‘Ordu Afrin halkına yardım etmeye gelecek’ deriz. Afrin ve Halep’teki siviller bazen sivil otobüsler geldiğine ‘İşte Suriye ordusu geldi’ diyorlar. Yanlış anlıyorlar.”

Türkiye geçen ay Afrin'de terör örgütü YPG’ye karşı Zeytin Dalı operasyonunu başlatmıştı. Ankara'nın NATO müttefiki ABD, Suriye'de IŞİD'e karşı verilen savaş çerçevesinde YPG'yi silahlandırmıştı.

Jia Kurd "İşlenen barbarca suçlar ve uluslararası sessizlik ışığında, bize yardım eli uzatan herhangi bir tarafla işbirliği yapabiliriz" diye konuşmuştu.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad ve YPG ülkedeki iç savaşta büyük oranda birbirleriyle çatışmaktan kaçınmıştı.

 

“RUSYA KARŞI ÇIKABİLİR”

Jia Kurd, Şam yönetimiyle yapılan anlaşmanın tamamen askeri olduğunu ve daha geniş anlamda siyasi bir uzlaşmaya henüz varılmadığını vurgulamıştı.

Jia Kurd "Bölgedeki siyasi ve yönetimsel konularda daha sonraki aşamalarda yapılacak doğrudan müzakerelerle ve tartışmalarla uzlaşmaya varılacak"demişti.

Ancak Jia Kurdi, anlaşmaya karşı muhalefet olduğunu ve bunun uygulanmasını engelleyebileceğini de belirtti. Kürt yetkili "Bu anlayış birliğinin ne kadar süreceğnii bilmiyoruz, çünkü tatmin olmayan ve bu anlayış birliğinin bozulmasını isteyen taraflar var" ifadelerini kullanmıştı.

Bu arada, müzakerelere yakın bir Kürt siyasi yetkili de Suriye Ordusu'nun Afrin'e girişine Rusya'nın, Türkiye'yle yürüttüğü diplomatik süreci karmaşıklaştırabileceği gerekçesiyle karşı çıkmasının muhtemel olduğunu belirtmişti.

 

EĞER REJİM YPG'Yİ TEMİZLEMEK İÇİN GİRERSE…”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye devlet televizyonunun, Şam yönetimine bağlı birliklerin Afrin'e gireceğini duyurmasına ilişkin "Eğer rejim YPG'yi temizlemek için girerse problem yok; YPG'yi korumak için giriyorsa Türk askerini hiç kimse durduramaz'' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi ile baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şöyle:

''Bizim Zeytin Dalı Operasyonumuzun hedefi belli teröristleri bu bölgeden yok etmek. Her zaman Suriye'nin toprak bütünlüğü konusunda vurgumuzu yapıyoruz. Rejim buraya girer mi girmez mi girerse ne için girer bu önemli. Eğer PKK'yı temizlemek için girerse problem yok YPG'yi korumak için giriyorsa bizi Türk askerini hiç kimse durduramaz.''

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2018, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER