banner176

Polisleri görev yaparken cep telefonu ile video çekmek, kayıt altına almak yasaklandı

Emniyet Genel Müdürlüğü bir genelge yayınlayadı. Polisleri görev yaparken kaydeden kişilerin engellenmesi istenirken genelgede özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunmasını ihlal ettiği, bazen de polisin görev yapmasını engelleyecek boyuta ulaştığı belirtildi.

Polisleri görev yaparken cep telefonu ile video çekmek, kayıt altına almak yasaklandı

Emniyet Genel Müdürlüğü, polisleri görev yaparken kaydeden kişilerin engellenmesinin ve adli işlem yapılmasının istendiği bir genelge yayınladı. Bakan Soylu, eleştirilere cevap vererek, "Burada ne Anayasa ne de demokrasi ihlali vardır" dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü bir genelge yayınlayadı. Polisleri görev yaparken kaydeden kişilerin engellenmesi isteniyor.

Genelgede, gelişen teknolojiyle birlikte ses ve görüntü alınmasının sıklaştığı, bunların dijital platformlarda da paylaşıldığına dikkat çekiliyor.

Bu durumun özel hayatın gizliliği ve kişisel verilerin korunmasını ihlal ettiği, bazen de polisin görev yapmasını engelleyecek boyuta ulaştığı söyleniyor.

İşte bu nedenle kayıt yapan kişilerin engellenmesi ve adli işlem yapılması istendi.

Genelgeyle ilgili eleştirilere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yanıt verdi. Soylu, katıldığı bir canlı yayında,  "Burada 2 ayak var. Birisi kişisel verileri koruma, ikincisi de özel hayatın gizliliği. Güvenlik özgürlük için vardır. Burada ne Anayasa ne de demokrasi ihlali vardır" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2021, 13:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner181

banner179

banner180