Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan'a Mübbet Hapis Cezası

İstinaf Mahkemesi, FETÖ’nün medya yapılanmasına ilişkin Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan’ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını onadı. Tutuklu sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verildi.

Nazlı Ilıcak, Ahmet Altan ve Mehmet Altan'a Mübbet Hapis Cezası

 

 

Bugün İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi'nde görülen davada aralarında tutuksuz yargılanan Mehmet Altan ile tutuklu Nazlı Ilıcak’ın da bulunduğu 6 kişi hakkında “anayasayı ihlal” suçundan yerel mahkemece verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onandı.

15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili “darbe çağrışımı” davasında yargılanan sanıklar için istinaf mahkemesinde verilen karar kesinleşmiş oldu.

'NİYE ŞERİAT İSTEYEYİM ATATÜRK KADINIYIM'

Davada Nazlı Ilıcak, 2011’de yazdığı bir kitapta dezenformasyon yaptığının iddia edildiğini belirterek, kendisini “FETÖ’nün olmadığı dönem ben ne dezenformasyon yapmışım bilmiyorum?” sözleri ile savundu. Ilıcak, 43 yıllık meslek hayatının hiçbir safhasında cemaate ait diye bilinen yayın kuruluşlarında çalışmadığını savunarak, “Ben niye cezaevindeyim, diye kendi kendime soruyorum. Amacı şeriata dayalı bir diktatörlük kurmak olan bir yapı bana ne menfaat sağlayabilir ki? Ben Atatürk kadınıyım. Bir şeriat devletini ben neden isteyeyim” dedi. 

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi 16 Şubat’ta açıkladığı kararında, Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak dahil 6 kişiye “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırma” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verilmiş ancak davanın bugün tekrar görülmesi kararlaştırılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2018, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER