Muratbey Burgu Peyniri Piyasadan Toplatılıyor

Muratbey Burgu Peyniri’nde, Natamisin (E-235) katkı maddesi bulunduğu gerekçesiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından toplatılma kararı çıktı.

Muratbey Burgu Peyniri Piyasadan Toplatılıyor

 

Uşak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü tarafından yapılan denetimlerde Muratbey Burgu Peyniri’nde natamisin isimli katkı maddesi bulunduğu gerekçesiyle piyasadan toplatılma kararı çıktı.

 

PEYNİRDE KATKI MADDESİ ÇIKTI

Uşak İl Müdürlüğü tarafından Muratbey Burgu Peyniri’ne yapılan analiz sonucuna göre küflenmeyi önlemek için gıda üreticilerin kullandığı (E-235) katkı maddesine rastlandı. İl Müdürlüğü, Türk Gıda Kodeksi Gıda Katkı Maddeleri Yönetmeliğine uygun olmadığı gerekçesiyle Muratbey Burgu Peynirlerinin piyasadan toplatılması kararı çıkardı. 

 

CEZA İŞLEMİ UYGULANACAK

Muratbey Gıda Sanayi firmasına da 5996 sayılı kanun kapsamında idari yaptırım kararı uygulandı. GerçekTaraf.com sitesinin haberine göre firmaya, Muratbey Burgu Peyniri ürünlerini piyasadan toplatılması için süre veren Uşak İl Müdürlüğü, verilen sürenin ardından ürünlerin piyasadan toplatılmadığı takdirde ceza işlemlerinin başlatılacağını bildirdi.

 

 

NATAMİSİN KÜFLENMEYİ ÖNLÜYOR

Çapa Tıp Fakültesi Onkoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Yavuz Dizdar, son dönemde artan kanser vakalarında endüstriyel yoğurdun etkisinin ilk sırada olduğunu söyledi. Dizdar yaptığı açıklamada; "Gıda maddelerinde yasal olmamasına rağmen natamisin (diğer adı pimaricin, ticari adı delvosit) kullanılabiliniyor. Bu madde gıda ürünlerinin küflenmesini engelliyor" dedi.

 

NATAMİSİN (E-235) NEDİR?

Gıda malzemeleri içinde küflenmeyi önlemek için kullanılan bir katkı maddesidir. Ürünlerin raf ömürlerini uzatır. Gıda üreticileri, Natamisin isimli katkı maddesi ile üretilen ürünün tüketim tarihini uzatarak, firmanın daha çok kar etmesini sağlıyor.

 

NATAMİSİN (E-235) ZARARLARI

İnsanlar için zararlı olduğu belirtilen Natamisin’in kullanım yerleri süt ürünleri, et ürünleri, tavuk ürünleri, içecekler, sıvı yağlar, yoğurtlar, konserveler, mayalı ürünler, ambalaj malzemeleri, içecekler gibi ürünlerde kullanılıyor. Günlük 300-400 mg Natamisin’in ağız yoluyla verilen deneklerde mide bulantısı, kusma, ishal, egzama, deri döküntüsü gözlenmiştir. Ayrıca 10 hastalık bir grupta 13-180 günlük yapılan bir başka deneyde de bir tür mantar hastalığı olan sistemik mikoz görülmüştür. Yapılan bu son deneyle Natamisin’in insanlarca sindirilmediği direk atıldığı iddiası da yalan olduğu çıkmıştır.
Kaynak: GerçekTaraf.com

 

MURATBEY PEYNİRİ FİRMASI KİMİN?

İstanbul’da 1954 yılında doğan Necmi Erol, 7 yaşından beri süt ve süt ürünleri sektörünün içinde. 1977 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Elektrik- Elektronik Mühendisi olarak mezun olan ve kısa bir süre mühendis olarak çalışan Erol, 1980 yılında babasının Eminönü’nde işlettiği şarküteri dükkânını kardeşi ile birlikte devraldı.


1993 yılında Muratbey Gıda olarak peynir üretimine başlayan Erol, mühendis kimliğinin desteğiyle peynirde sürekli farklılık arayarak benzersiz işlere imza attı. Necmi Erol halen Muratbey’de Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev alıyor. Erol, evli ve iki çocuk babasıdır.

 

YAPILAN HABER ÜZERİNE MURATBEY'DEN AÇIKLAMA
GerçekTaraf.com haber sitesi tarafından gündeme getirilen haberden sonra Muratbey Gıda'dan açıklama yapıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Muratbey Burgu peyniri ile ilgili sosyal mecralarda bahsi geçen toplatma kararı ile ilgili açıklamamızdır.

 

Dünyanın birçok ülkesinde tüketilen Burgu peyniri yarı yumuşak peynir türüne girmektedir. Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Gıda Kodeksi’nin 8. maddesinde Natamisin maddesinin yarı yumuşak peynirlerin yüzey uygulamalarında kullanılabileceği açıkça belirtilmektedir. Buna rağmen Muratbey Peynirleri olarak Burgu peynirlerinin üretiminin sadece üretim tesisindeki ortam sterilizasyonunda Natamisin maddesinin kullanımını gerçekleştiriyoruz. Bu işlem ortamın daha iyi sterilize edilmesi ve bakterilere karşı koruyucu önlem alınması amacıyla yapılmaktadır. Türk Gıda Kodeksi’ne göre uygun görüldüğü ve dünyanın birçok ülkesinde izin verildiği halde ürünlerimizin içeriğinde Natamisin maddesi kullanılmamaktadır.

 

Mart ayında gerçekleşen ve çözüme hızlıca kavuşturulmuş olan durum, sosyal mecralarda marka logoları konularak manipüle edilmektedir. Mart ayındaki bir parti üretimde yaşanan sorundan dolayı o ürünlerimiz raflardan tarafımızca toplatılmıştır. Hızlıca çözüme kavuşturduğumuz bu durumun sonrasında da tekrarlanmaması adına gerekli önlemleri almış bulunuyoruz. Uşak Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Burgu peynirleri ile ilgili Haziran ayında gerçekleştirdiği Analiz Raporunu da ek’te bulabilirsiniz.

 

Bugün geçmiş dönemde yaşanan ve tüketiciye yansımayan bir durum sosyal mecralarda gündeme getirilerek Muratbey Peynirlerinin itibarı zedelenmek istenmektedir. Burgu Peyniri dünyanın birçok ülkesinde tüketilen, Avrupa’ya Süt ve Süt Ürünleri ihracat yasağının kaldırılmasıyla izin alabilen nadir Türk üretimi ürünlerdendir. Bununla birlikte Muratbey Burgu peyniri geçen hafta uluslararası alanda en itibarlı kongrelerden biri olan ve dünyanın önde gelen markalarının katılım sağladığı Küresel Süt Ürünleri Kongresi’ndeki “Dünya Süt Ürünleri İnovasyon Ödülleri 2018”den de birincilik ödülü ile dönmüştür.

 

Sadece Muratbey Peynirleri tarafından üretimi gerçekleştirebilen Burgu peynirinin taklitlerini tüm dünyada toplatmaya devam ediyoruz. Sosyal mecralarda itibarımıza zarar vermeye çalışan ve daha önce taklit Burgu ürünlerini de toplatma kararı aldırdığımız bazı kişilerle ilgili yasal işlemleri başlattığımızı bilgilerinize sunarız.

Ürünlerimiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yönetmeliğine uygun olarak tüm izinler alınarak üretilmekte ve siz değerli tüketicilerimiz ile buluşturulmaktadır. 1965 yılında bu yana tüketicilerinin sağlığına ve lezzetli ürünler tüketmesine bağlı kalarak üretim yapan Muratbey Peynirleri olarak raflardaki ürünlerimizi gönül rahatlığıyla tüketebileceğinizi bilmenizi isteriz. Ürünlerimizin her koşulda güvenli olduğunun altını çizip siz değerli tüketicilerimizin bu tür karalama kampanyalarına itibar etmemenizi rica ederiz.

Saygılarımızla

Muratbey Peynirleri


 

Ek1: Uşak Valiliği İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nün Haziran ayı Burgu peyniri Analiz Raporu

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 14:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER