Münbiç Nerede, Menbiç'in Önemi Ne, Münbiç'e Girilecek Mi?

Zeytin Dalı Harekatı ve Afrin Operasyonu sonrasu en çok merak edilen bölge olan Münbiç nerede ve ne zaman girilecek? Soruları gündeme gelmeye başladı. Peki Türk Silahlı Kuvvetleri için Münbiç'in önemi nedir? İşte bu soruların cevabı...

Münbiç Nerede, Menbiç'in Önemi Ne, Münbiç'e Girilecek Mi?

 


Münbiç nerede? olduğu merak ediliyor. Zeytin Dalı Harekatı ile başlayan Afrin operasyonu sonrasında hedefin Münbiç olduğu açıklanmasıyla herkes Münbiç'i merak etmeye başladı. Peki Münbiç nerede? İşte, Münbiç'in nerede olduğuna dair ayrıntılar...

 

MÜNBİÇ NEREDE?

Menbic veya Menbij olarakta bilinen şehir Halep ilindedir. Fırat nehrinin 30 km batısında yer alıyor. Suriye'nin kuzeyinde yer alan bu bölge Türkiye'ye yaklaşık 40 km mesafede bulunuyor. Münbiç şehri, Osmanlı Devletinin kazasıydı. 93 Harbi sonrası bu bölgeye Çerkesler yerleştirilmiştir. şu anda kaç kişi yaşandığı hususunda bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak, İç savaş öncesi gerçekleştirilen nüfus sayımına göre, kentte yaklaşık 100 bin kişi yaşıyordu.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aralık ayında Türkiye'nin hedeflerini şu şekilde özetledi:

"Terörden arındırılmış güvenli bölge diye bir tezimiz var. Başından beri bunu söylüyoruz bu olmazsa Gaziantep, Kilis, Şanlıurfa her zaman tehdit altında. Dertleri ne? Kuzey Suriye'de yeni bir devlet kurmak. Biz böyle bir devletin kurulmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu böyle bilinmeli."

Erdoğan Ağustos ayında da ayrıca, Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında yapılan operasyonların "DAEŞ , PKK ve YPG tehdit olmaktan çıkana kadar" devam edeceğini ifade etti.

 

MHP Erzurum Milletvekili Prof. Dr. Aydın Afrin ile yaptığı değerlendirmede şöyle konuştu;

“Afrin operasyonunu sadece tek başına Afrin olarak düşünmemek lazım. Fırat Kalkanı ile başlayıp, İdlib operasyonu ile devam etti. Bugünde Afrin. Gerçekten strajetik arka planı çok güçlü bir harekat. Sadece Suriye ile 911 kilometre sınır hattımız var. Bu sınır güvenliğini sağlamak durumundayız” dedi.

Ve devamında; "Bu sadece Afrin ve Münbiç ile kalmayacak. Sorun nereye kadar devam ediyor, Fitrenin yuvası nerde oraya kadar gidecek. Başarılı bir harekat. Askeri derslerde kullanılacak bir harekat.." demişti.

 

 

Vatan Partisi Genel Başkan Yardımcısı Emekli Korgeneral, Hasan Kundakçı bugün yaptığı açıklamada; 

ABD sadece masada değil, sahada da boş durmayıp, kirli oyunlarını sürdürdüğünü belirterek, TSK Afrin operasyonu bittikten sonra kesinlikle Menbiç'e gitmesi gerektiğini Koordineli olarak da Fırat'ın doğusuna atlaması gerektiğini belirtti.

 

Kaynak: Kapsamhaber

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner174