banner176

MHP Milletvekili Erhan Usta, Uzman Askerlerin Sorunları Çözülmeli

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta TBMM Genel Kurulunda uzman çavuşların, uzman jandarmaların, uzman erbaşların, şehit yakınlarının ve gazilerin sorunlarını gündeme getirdi. İşte Usta’nın konuşmasından satır başları şöyle:

MHP Milletvekili Erhan Usta, Uzman Askerlerin Sorunları Çözülmeli

 

AZİM VE KARARLILIĞIMIZ KARŞISINDA DURAMAYACAKTIR

Kahraman Mehmetçiğin, Özgür Suriye Ordusuyla birlikte adım adım Afrin'e yaklaştığına vurgu yapan Usta, “Zulme alkış tutan, zalimlere kucak açan, bölücülüğe ve düşmanlığa çanak tutan kim varsa kaybedecek, azim ve kararlılığımız karşısında duramayacaktır. Kandan nemalanan, şiddetten faydalanan, kötülükten yararlanan, devletimize ve milletimize kasteden kim varsa karşılığını bulacaktır. Afrin'de terörü kaynağında kurutmaya ve arkasında, yanında kim varsa hepsini hüsrana uğratmaya ant içmiş Mehmetçiğimizin Allah yâr ve yardımcısı olsun. Vatanının bölünmez bütünlüğü için, Türk milletinin huzur ve refahı için, Allah rızası için verilen bu kutsal mücadele, şehidimizin vasiyetinde yazdığı gibi hac ile hilalin, iman ile inkârın, hak ile batılın, küfür ve tevhidin savaşıdır. Milletçe bu mücadeleyi canı pahasına veren Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını şükran ve minnet duygularıyla yâd ediyorum.” Dedi.

VEBAL MESELESİDİR

Bu vesileyle, terörle mücadelede kahramanca ve fedakârca mücadele eden, yüzlerce şehit veren uzman çavuş ve uzman jandarmalarımızın sorunlarının çözülmesi gerektiğini bir kez deha ifade etmek isterim diyen Usta, “Bu kahraman evlatlarımızın sorunlarını bir an evvel çözmek, her şeyden evvel bir vebal meselesidir. Bu arkadaşlarımızın özlük haklarının düzeltilmesi, emeklilik yaş haddinin düzenlenmesi gerekmektedir. Uzman çavuşlarımızdan emekli olmak için görev şartını doldurmuş, yaş şartını dolduramayanlar kamu kurum ve kuruluşlarına ait çeşitli unvanlardaki kadrolarda istihdam edilmeleri durumunda uzman çavuşlar hakkında geçerli olan ek göstergelerden ve emekli uzman çavuş haklarından faydalanmamaktadır.” Diye ekledi.

UZMAN ERBAŞLARIN SORUNLARI

Subay ve astsubaylarda iki yıl olan doğu görev sürelerinin uzman erbaşlarda dört beş yıl olduğuna vurgu yapan Usta, “Yirmi beş yıl görev yapan bir uzman erbaşın geçici görevlendirmelerle yirmi iki yılı doğuda, ev götürülemeyen üs bölgelerinde geçmektedir. Bu durum aile bütünlüğünü de bozmakta, intihara kadar giden olayların yaşanmasına sebebiyet vermektedir. Ordu evi kampları ve misafirhanelerden faydalanamamaları, lojmanlardaki düşük kontenjan ayrı bir sorundur. Çalışma şartlarını düzenleyen bir yönetmeliğin çıkmaması da yine bir diğer sıkıntılı durumdur.” Dedi.

GAZİLER

Usta, şehit yetimlerinin hepsine kamuda iş hakkı verilmesi, ordu ve polis vazife malulü gazilerin aylıkları iyileştirilmesi, muharip gazilerin sosyal güvencesi olsun olmasın hepsine aynı tutarda şeref aylığı ödenmesi ve kendilerinden madalya için para isteme ayıbının ortadan kaldırılması gerektiğine vurgu yaptı.

ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARI

MHP Lider Devlet Bahçeli’nin salı günkü grup toplantısındaki ifadelerini hatırlatan Usta, “Şehitlerimizin emanetlerine ve gazilerimize sahip çıkmak, korumak ve toplumda kendilerine yakışır bir hayat seviyesi sağlamak hepimizin görevidir. Bu çerçevede hizmetli unvanında çalışan gazi ve şehit yakınları başka bir işleme gerek kalmaksızın memur kadrolarına geçirilmelidir. Şehit ve gazilerimizin anne ve babalarına bağlanan aylık her biri için asgari ücretin net tutarından az olmamak üzere artırılmalıdır.

Genel Başkanımız sözlerini şu şekilde bitirmiştir grup toplantısında bu konuya ilişkin olarak: "Bu sorunların çözümü bugün değil de ne zaman gündeme gelecektir? Gelin onların yanında olduğumuzu, onların geleceğini onlar kadar düşündüğümüzü, emanetlerinin emanetimiz olduğunu bu vesileyle bir kez daha gösterelim." Diyerek sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2018, 11:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER