Metro Turizm'in sahibi Öztürk hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı

Metro Turizm’in patronu Galip Öztürk ile ilgili verilen mahkûmiyet kararı sonrası yapılan itiraz başvurusu kabul edildi. Mahkeme, yargılamanın yenilenmesine karar verirken, infazın da durdurulmasına karar verildi. Gürcistan'da yaşayan Galip Öztürk, artık Türkiye'ye gelebilir

Metro Turizm'in sahibi Öztürk hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı

 

Bu kararla birlikte, Öztürk’ün, 'Örgüt kurmak ve yönetmek', suçundan onanan yedi yıl üç ay hapis cezası ve hakkındaki yakalama kararı da durdurulmuş oldu.

Hürriyet’in haberine göre, Öztürk’ün yanı sıra hükümlüler Gürkan Yamadağ, Sevgi Mert ve Necmi Hatipoğlu'nun avukatlarının yaptığı yargılamanın yenilenmesi ve infazın ertelenmesi başvurusu bugün karara bağlandı.  İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararında, Öztürk ve beraberindekilerin hüküm giydiği dosyada soruşturmayı, hakkında yakalama kararı bulunan eski savcı Muammer Akkaş yürüttü.

Kararda, Öztürk'ün, ‘FETÖ'ye daha önce yaptığı yardımları kesmesi nedeni ile soruşturma kapsamına alındığını kaydettiği belirtildi. Kararda, Galip Öztürk hakkında, cinayete azmettirme suçundan aldığı cezanın infazının ise iki yıl önce İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından durdurulduğu hatırlatıldı.

Mahkeme, Necmi Hatipoğlu, Galip Öztürk, Sevgi Mert, Galip Öztürk ve Gürkan Yamandağ adına yapılan, 'yargılamanın yenilenmesi' talebini kabul ederek, infazın durdurulmasına karar verdi.

Anılan dosyada Öztürk, 'tehdit' suçundan 4 yıl 2 ay, örgüt kurmak ve yönetmek suçundan da 2 yıl 1 ay hapis cezası almıştı. Anılan cezayı Yargıtay onamıştı. Onama kararı sonrası Öztürk hakkında, tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılmıştı.

Galip Öztürk'ün avukatı Tuncay Çaltekin, karara ilişkin yaptığı değerlendirmede "FETÖ üyesi Muammer Akkaş tarafından yazılan, her ne kadar iddianame olarak adlandırılsa da iftiraname olduğunu bir çok kez dile getirdiğimiz haksız, hukuksuz belgeye istinaden verilen mahkûmiyet kararı ile ilgili olarak yargılamanın yenilenmesine karar verilmiş ve kararın infazı durduruldu" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2018, 14:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER