Marka Diye Satın Alınan Hazır Sular, İçilmeyecek Kalitede Çıktı

Kaliteli marka diye satın aldığımız, su firmalarının ürünleri içilmeyecek kalitede çıktı. Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi tarafından hazırlanan puanlı ambalajlı su raporuna göre Damla, Erikli, Nestle, Sırmakeş markalarının suları puanlama sisteminde eksi binlerde yer aldı.

 Marka Diye Satın Alınan Hazır Sular, İçilmeyecek Kalitede Çıktı

 

Bursa Teknik Üniversitesi’nden 4 akademisyenin gerçekleştirdiği "Ambalajlı İçme Suyu Örneklerinde Ağır Metal Analizi ve Risk Değerlendirmesi" başlıklı analiz çalışması kapsamında 43 farklı markanın içme suyu örneği üzerinde 16 farklı ağır metalin analiz işlemi gerçekleştirildi. Su örnekleri içerisinde tespit edilen en yüksek ağır metal konsantrasyonları, baryum, kurşun, stronsiyum olurken markaların ismi açıklanmadı.


Sularla ilgili açılanan veriler sonrası vatandaşlar hangi suyun tehlikeli olduğunu araştırmaya başladı.

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi ambalajlı su raporu hazırlayarak markaları puanlandırdı. Rapora göre 100 tam puan alan firma yok.

 

Üç kategoride en yüksek puan firmalar ise şöyle:
Buzdağı - 83

Fuska - 62
Atlantis - 61
Taşkesti - 56
Ilgazdağı – 50
 

 

Ambalajlı sular raporundaki verilerle ilgili hiçbir firmadan açıklama yapılmadı.
Eksi puan alan firmalar

Piyasada güvenilir olarak bilinen ve en çok satılan sular arasında yer alan Damla, Nestle, Erikli ve Sırmakeş'in eksi puan aldığı ve oranının çok yüksek olduğu iddia ediliyor.

Damla - eksi 2 bin 267

Nestle Pure Life - eksi 2 bin 423

Erikli - eksi 2 bin 501

Sırmakeş - eksi 2 bin 597

Sultan – eksi 2 bin 425

Hamidiye – eksi 224 bin

Danone Hayat, Hamidiye Şifa, Hayat, Pınar Yaşam Pınarım, Aqualife, Turkuaz firmalarının ise veri erişimine izin vermediği iddia edildi. Raporda bu firmalar ile ilgili, "Verileri yer almayan, analiz raporlarına ulaşılamayan veya vermekten imtina eden firmalar" ifadelerine yer verildi.

Yeni Şafak

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2019, 22:55

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER