Kripto Rumlar Tekrar Harekete Geçti

Dünyadaki Rum lobileri, 19 Mayıs 1919’un 100. Yılı olan 19 Mayıs 2019’da sözde ”Pontus Rum Soykırımı” yalanının yıl boyu düzenleyecekleri etkinliklerle anmaya ve soykırım yalanını Türkiye üzerinde siyasi bir baskı unsuru olarak kullanmaya hazırlanıyor.

Kripto Rumlar Tekrar Harekete Geçti

 

Rumlar sözde ”Pontus Rum Soykırımı” iddiasını 1990’lı yılların başında gündemine almış, 1994’de Yunanistan Parlamentosu sözde Pontus Rum Soykırımını resmen tanımıştı.

 

RUM FAŞİZMİ HAREKETE GEÇTİ

Geçtiğimiz günlerde Yunanistan'ın Selanik şehrinde Türk plakalı araca demir çubuk ve taşlarla saldırı yapılmış, araç sahipleri canlarını zor kurtarmıştı.

Yunanistan’da ırkçı “Altın Şafak” (Hrisi Avgi) üyesi olduğu belirtilen aşırı sağcı bir grup tarafından Selanik’in ortasında Türk turistlerin aracına düzenlenen saldırıda taşlar, sopalar ve demir çubuklarla aracın camlarını kıran saldırganlar, aracın motor kaputuna yazılar yazdı, araç içerisinde bulunan üç Türk vatandaşına da tehditler savurmuştu.

 

 

TURİSTLERE SÖZDE “PONTUS RUM SOYKIRIMI” BROŞÜRÜ DAĞITIYORLAR

Yunanistan’ın başkenti Atina'nın merkezinde bulunan Sintagma Meydanı'nda ve Yunanistan'ın değişik turistik bölgelerinde ziyaretçilere içinde sözde “Türklerin Pontus Rum Soykırımı” iddiaları olan broşür dağıtılıyor.

 

 

Milli Savunma Bakanlığı Eski Genel Sekreteri Ümit Yalım’ın gündeme getirdiği olayla ilgili olarak Ümit Yalım; “Yunan Hükümeti şimdi de Yunanistan’a gelen turistlere Sözde Pontus Rum Soykırımı Broşürü dağıtıyor. Anılan broşürler başta Atina’nın merkezinde bulunan Sintagma Meydanı olmak üzere Yunanistan’ın değişik bölgelerini ziyarete gelen turistlere dağıtılıyor. Broşürü almak istemeyenlere zorla veriliyor. Zorla broşür verilen turistler arasında Türk turistler de var” ifadelerini kullandı.

 

BROŞÜRÜN İÇERİĞİ İLGİNÇ

Yunanca, İngilizce, Fransızca ve Rusça olmak üzere toplam dört dilde basılan broşürün kapağında Sözde “Pontus Rum Soykırımı” olduğu iddia edilerek, “Türk rejimi suç işlemeye devam ediyor”,“Türk statükosu soykırımı tanımaya zorlanmalıdır”, “Yanlış dostluk politikasına hayır”, “Sessizliğe hayır” sloganları yer alıyor.

Broşürün iç sayfalarında ise 1916-1923 yılları arasında 353 binden fazla Pontus Rum’un Türkler tarafından öldürüldüğü iddia edilerek Türk Milletine iftira atılıyor. Günümüzde de Türkiye’de yaşayan Rumların inançlarını gizlemek zorunda kaldığı ve Kripto Pontus Rumların zulüm ya da ölümle karşı karşıya olduğu iddia ediliyor.

Sözde “Pontus Rum Soykırımı” broşürünün arkasında bir de sözde “Pontus Rum Devleti Haritası” yayınlanmış. Haritaya göre, batıda İnebolu’dan doğuda Batum’a kadar, 150 km derinlikte ve 140 bin km² alanda bulunan Kastamonu, Sinop, Amasya, Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin illerimiz olmak üzere toplam 13 ilimiz Sözde “Pontus Rum Devleti”nin sınırları içinde gösterilmiş.

 

 

KİM BU TÜRKİYE’DE YAŞAYAN KRİPTO PONTUS RUMLAR?

Orta ve batı Karadeniz başta olmak üzere Türkiye’de birçok kripto Pontus Rum’un yaşadığı bilinen bir gerçektir.

Osmanlı dönemi olan 1600’lü yıllarda padişahın fermanı ile “Ya dininizi ya dilinizi değiştireceksiniz!..” emri yollanmasını ve sonrasında Rumların Karadeniz içinde dillerini ve dinlerini değiştirdiği tezinden yola çıkan kripto Pontusçu Rumlar özellikle sosyal medya olmak üzere gençler üzerinden yapılanma peşindedir.

Sadece gençler değil, Yunanistan ve Rumlar ile irtibatlı olan birçok kişinin çocukları da Yunanistan Hükümetinin sağladığı burslar ile Yunanistan’da burslu olarak öğrenim gördüğü de bilinmektedir.

 

SAMSUN’DA Kİ KRİPTO PONTUS RUM YAPILANMASI

Geçtiğimiz günlerde Akasyam Haber’in gündeme getirdiği “Samsun’daki Pontusçu Faaliyetler” başlıklı haberde Yunan İstihbaratı adına Samsun ve Karadeniz başta olmak üzere tüm Türkiye’de ajanlık faaliyetlerine devam eden ve kendisini Pontusçu olarak niteleyen Theodoros Pavlidis’in Samsun bağlantıları akıllarda şüphe uyandırırken Samsun’da kripto Pontusçu Rum faaliyetlerini yeniden gündeme getirmişti.

Haber Linki; //www.akasyam.com/samsundaki-pontuscu-faaliyetler-163195/

Yunan İstihbaratı adına Samsun ve bölgede faaliyet gösteren Theodoros Pavlidis bölgede Samsun’a Trabzon ve Rize’den gelerek yerleşen ve Samsun’da yerleşik yaşayan Müslümanlaşmış kripto Rumlar ile irtibata geçmiş ve yereldeki ilişkileri kullanarak ucu cemiyet hayatına bürokrasiye ve siyasete uzanan çapraz ilişkiler içerisine girmişti.

 

SAMSUN’DA Kİ MASONİK YAPILAR PAVLİDİS’İN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRMIŞ

Orta ve doğu Karadeniz’de birçok kripto Rum ve Ermeni’nin Masonik yapılanmanın yereldeki uzantıları olan Rotary ve Lions tarzı kulüpler içerisinde örgütlendiği biliniyor.

Samsun başta olmak üzere orta ve doğu Karadeniz’de özellikle Rotary Kulübü içerisindeki kripto Rum ve Ermenilerin Yunan İstihbaratı adına ajanlık faaliyeti yürüten Pavlidis’in hedefinde olduğu ve hızlı etkileşime girdiği bir gerçek.

Özellikle 90`lı yıllardan itibaren Yunan ve ABD kökenli seyahat acentaları kanalı ile Doğu Karadeniz`e turistik ve bilimsel amaç adı altında yapılan gezilerde artış gözlenirken, bu gezilerle birlikte bölgede misyonerlik faaliyetleri ve bunun kılıfı altında Pontusçuluk faaliyetlerinin de arttığı istihbarat raporlarına da yansımış bir durumdur.

Geçtiğimiz yıllarda Pontusçu faaliyetler ile kripto Pantus Rumların faaliyetlerinin MGK`nın gündemine girdiği ve İçişleri Bakanlığı`nın Karadeniz`deki valiliklere Pontusçu faaliyetlerin izlenmesi ve önlenmesi için genelge gönderdiği biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2018, 13:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER