Komünist Başkan, Tunceli Belediyesi Yerine Dersim Belediyesi Yazdırdı

Komünist Başkan lakabı ile bilinen Tunceli Belediyesi Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, makam odasına 'Söz, yetki, karar Dersim halkına’ yazdırması tepkilere yol açtı.

Komünist Başkan, Tunceli Belediyesi Yerine Dersim Belediyesi Yazdırdı

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde belediye başkanlığı yaptığı sırada, yönetim tarzı ile dikkatleri üzerine çeken Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart yerel seçimlerinde Tunceli Belediyesi Başkanı oldu.

TWİTTER’DA DERSİM BELEDİYESİ HESABI

Belediyenin için twitter adresi açan Maçoğlu, Tunceli Belediyesi yerine, Cumhuriyet öncesinde kullanılan Dersim ismini vermesi tepkilere neden oldu.

MAKAM ODASINADA YAZMIŞ

Tunceli Belediyesi Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, belediyede ki makam odasına 'Söz, yetki, karar Dersim halkına’ yazdırması sosyal medyada eleştiri konusu oldu.

DERSİM İSMİ NEREDEN GELİYOR?

1848 yılındaki idari düzenlemeyle sancak haline gelen Dersim isminin Farsça “der=kapı” ve “sim=gümüş” isimlerinden türemiş olduğu genel olarak kabul edilmektedir. Aynı şekilde Dersim’in eski sınırlarının da doğuda Varto’dan kuzeyde İmranlı ve Zara’ya, batıda ise Malatya’ya kadar geniş bir coğrafyayı kapsadığı ifade edilir.

DERSİM İSMİ NEDEN DEĞİŞTİ

1926 yılında Mülkiye Müfettişi Hamdi Bey'in İçişleri Bakanlığına bir rapor sundu. Raporda "Dersim, Cumhuriyet hükümeti için bir çıbandır. Bu çıban üzerinde kesin bir ameliye yapmak ve elim ihtimalleri önlemek, memleket selameti bakımından mutlaka lazımdır..." deniyordu. Yine raporda geçen "kesin bir ameliye yapmak lazım" sözünün ne anlama geldiği de raporda şöyle yer alıyordu: "Okul açmak, yol yapmak, refah sebeplerini sağlayacak fabrikalar kurmak, kendilerini meşgul etmeye yarayan çeşitli sanayi işleri sağlamak, özet olarak yurt sahibi yapmak veya uygarlaştırmak suretiyle ıslaha çalışmak hayalden başka bir şey değildir..." denildi.

Dönemin Genelkurmay Başkanı Mareşal Fevzi Çakmak da farklı düşünmemekteydi: 'Dersimlileri askere almayın; silah kullanmayı ve savaş taktiklerini öğrenirlerse bize saldırırlar". Çakmak, Dersimlilerin okşanmakla kazanılamayacağını, silahlı kuvvetlerin müdahalesinin Dersimli'ye daha çok etki edeceğini savunuyordu.

Bölgede merkezi otoriteyi sağlamlaştırmak isteyen dönemin hükümeti bu amaçla 1935 yılında önemli kararlar aldı. 25 Aralık 1935’de bir nevi sıkıyönetim kanunu olan 2884 sayılı Tunceli İlinin İdaresi Hakkındaki Kanun çıkarıldı ve Dersim’in adı Tunceli (‘Tunç Eli’) olarak değiştirildi.

YORUM EKLE