Kira düzenlemesi Avukatlık Kanunu'nda değişiklik teklifine eklendi

Kira artışıyla ilgili düzenlene TBMM'de görülen Avukatlık Kanunu'nda değişiklik yapılmasına dair yasa teklifine eklendi.

Kira düzenlemesi Avukatlık Kanunu'nda değişiklik teklifine eklendi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın açıkladığı konut kiralarında önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'ini geçmeyeceğine ilişkin yapılacak düzenleme, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden Avukatlık Kanunu'nda değişiklik öngören teklifine eklendi.

DHA'nın haberine göre, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden "Avukatlık Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi"ne kira düzenlemesine ilişkin geçici madde önergesi verildi.

Önerge, genel kurulda yapılan oylama ile kabul edildi. Böylece Bakan Bozdağ'ın açıkladığı kira düzenlemesi Avukatlık Kanunu'nda değişiklik öngören yasa teklifine eklenmiş oldu.

Geçici maddeyle; konut kiraları bakımından kanunun yürürlüğe girdiği tarih ile 1 Temmuz 2023 tarihleri arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmalar, bir önceki kira yılına ait kira bedelinin yüzde 25'ini geçmeyecek.

Bir önceki kira yılının tüketici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 25’in altında kalması halinde değişim oranı geçerli olacak. Bu kural, bir yıldan daha uzun süreli kira sözleşmelerinde de uygulanacak. Bu oranları geçecek şekilde yapılan sözleşmeler, fazla miktar yönünden geçersiz olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER