banner176

Karadeniz’de Kaç Tane HES Var?

Karadeniz’de şuan aktif durumda ne kadar HES var? Ne Kadar HES yapılacak? Orman ve Su İşleri Bakanlığı verileri açıklandı.

Karadeniz’de Kaç Tane HES Var?

 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın verilerine göre, Karedeniz Bölgesi'nde son 10 yıl içerisinde ne kadar HES yapıldığı ve kaç tane daha yapılacağı belli oldu.

 

HİDRO ELEKTRİK SANTRAL (HES) nedir?

Ülkemizde elektrik enerjisi üretmek amacıyla kurulan “nehir tipi tesisler”e kısaca HES deniliyor. 

10 YILDA 203 HES YAPILDI

Bakanlığın verilerine göre, Karedeniz Bölgesi'nde son 10 yıl içerisinde 203 HES yapıldı. Bu santrallerin toplam enerji üretim potansiyelinin ise 20.3 milyar kWh/yıl olduğu ifade edildi. 

 

123 HES PROJESİ DAHA YAPILACAK

Karadeniz Bölgesi'nde 2017 yılı itibarıyla inşaatı devam eden, toplam kapasitesi 7 milyar kWh/yıl olan 20 HES projesi bulunduğu belirtildi. Etüt ve proje aşamasında ise toplam 5.8 milyar kWh/yıl kapasiteli, 123 HES projesi bulunduğu öğrenildi.

 

VATANDAŞLAR TEPKİ GÖSTERİYOR

Karadeniz Bölgesi'ndeki HES sayısının artırılmasıyla ilgili çalışmalar devam ederken, bölgede çevrecilerin tepkisi de sürüyor. Çevreciler HES'lerin bölgede insan ve diğer canlıları olumsuz yönde etkilediğini savunuyor.

Ordu, Rize ve Samsun'da da çeşitli sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar, HES'lere itirazlarını çeşitli iddialarla dile getiriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2018, 12:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hes
Hes - 12 ay Önce

Hatırlarmısınız, Ordu'nun dereleri aksa yukarı aksa diye bir tarihi bir türkü var. HES lerle Ordu'nun dereleri bırakın yukarı akmasını, normal seyrinde akan bir dere kaldımı? Karadenize 203 HES yapılmış, 123 HES daha yapılacakmış. Bu Hes leri yapanları iyi düşünmeye davet ediyorum.

SIRADAKİ HABER