İnternet Gazetecileri Yasasında Kadro Ve Tıklanma Zorunluluğu Getirilecek

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü Mehmet Akarca, internet yasası ile ilgili çalışmaların 24 Haziran seçimlerinde sonra yapılacağını, yasada internet haber sitelerine kadro, vergi levhası ve tıklanma zorunluluğu getireceklerini açıkladı.

İnternet Gazetecileri Yasasında Kadro Ve Tıklanma Zorunluluğu Getirilecek

 

Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf ZiyaÇakır ve yönetimi, BYGEM Genel Müdürü Akarca ile sohbet etti. Akarca, 24 Haziran'dan sonra gazetecileri ilgilendiren çok ciddi düzenlemelerin Meclis'te yasalaşacağını söyledi

Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü'nün (BYGEM) ev sahipliğinde, BYGEM Genel Müdürü Mehmet Akarca, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı'nın da katılımıyla Rize'de düzenlenen Yerel Medya Buluşmaları'na, Samsun 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Yusuf Ziya Çakır, Genel Sekreter Noyan Alper Cabbar ve İnsan Kaynakları ve Sosyal İlişkiler Sorumlusu Harun Üstün katıldı.

 

YENİ DÜZENLEMELER YAPTIK

Karadeniz bölgesindeki yazılı ve görsel medyanın temsilcilerinin bir araya geldiği buluşmada BYGEM Genel Müdürü Mehmet Akarca ile sohbet etme imkanı bulan Cemiyet Başkanı Çakır ve yönetimi, yerel medya mensuplarının sorunlarını paylaştı. Başkan Çakır'ın ve yönetiminin sorularına samimiyetle cevap veren Genel Müdür Akarca, 24 Haziran seçimlerinden sonra üzerinde titizlikle çalışılmış olan yeni düzenlemelerin Meclis'te yasalaşacağını söyledi.

 

 

KADRO VE TIKLANMA SAYISI

Özellikle 'internet yasası' başta olmak üzere sarı basın kartı sahiplerinin ulaşım ve benzeri birçok sorunun tespit edildiğini ve bu sorunların çözüme kavuşması için yeni düzenlemeler yaptıklarını belirten Akarca, "İnternet malum en büyük problem. Bu kanayan yaraya bir nebze olsun çare bulmaya çalışıyoruz ve ilk adımı da internet haber sitelerine kadro, vergi levhası ve tıklanma zorunluluğu getirerek başlayacağız. Detaylarını paylaşmak istemiyorum ancak yeni dönemde ciddi yaptırımlarımız olacak" dedi.

 

KİMLİK KARTI YERİNE KULLANILABİLECEK

Sarı basın kartlarının üzerinde T.C. Başbakanlığı yazdığını, 24 Haziran'dan sonra da 'Başbakanlık' makamının olmayacağından dolayı kartların yenileceğine vurgu yapan Genel Müdür Akarca, "Kartlar Cumhurbaşkanlığı unvanı ile değişecek. Bu sırada yeni bir kart tasarımı üzerinde çalışıyoruz. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü ile koordinasyon halindeyiz. Yeni kartlara koyacağımız çiple 81 vilayette otobüs, tren gibi ulaşım araçlarının kullanımı ücretsiz olacak. Aynı zamanda kartlarda kişinin tüm bilgileri olduğu için kimlik kartı yerine de geçecek. Kamu, özel kurumlar gibi yerlerde geçerli olacak" diye konuştu.

 

ORTA OKUL MEZUNLARINA MÜJDE

Türkiye'de 17 bin sarı basın kartı sahibinin olduğuna dikkat çeken BYGEM Genel Müdürü Mehmet Akarca sözlerini şöyle tamamladı; "Basın kartı sahiplerini yeniden gözden geçireceğiz. Meslekle uzaktan yakından bağlantısı olmayan, zamanında yakın akrabalıkları dolayısıyla, kurumlardan 212 üzerinden sigortalanmış bazı kart sahipleri var. Bunu biliyoruz. Tespit edebiliyoruz ancak yaptırım yapamıyoruz. Sonuçta hak sahibi olmuş. Çalışmalarımız var, bir denetim mekanizması kuracağız. Yaklaşık 7-8 bin kartın iptal olmasını ön görüyoruz. Aynı zamanda orta okul mezunu olan, yıllarca bu mesleği başarıyla icra eden arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız da mezuniyetleri dolayısıyla kart sahibi olamıyor. Buna da bir düzenleme getireceğiz. Bir defaya mahsus mu olur, süreklilik mi olur bilemiyorum ancak yıllarını bu mesleğe adamış bu arkadaşlarımız için BYGEM olarak sorumluluk alacağız." 

N. Alper CABBAR/ Hedef Halk

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2018, 12:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER