Güvenli bölgeden çıkmayan teröristlere taviz yok

Suriye'de yürütülen Barış Pınarı Harekatı'nda, PKK/YPG terör örgütüne tanınan 120 saatlik süre yarın sona eriyor. 120 saat sonra terör örgütü mensupları güvenli bölgeden çekilmezler ise taviz verilmeyecek.

Güvenli bölgeden çıkmayan teröristlere taviz yok

Milli Savunma Bakanlığı Halkla İlişkiler Daire Başkanlığınca, bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda, Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili son durum paylaşıldı. Şu bilgiler verildi;

125 ARAÇ ÇIKTI

"Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 17 Ekim 2019 tarihinde Türkiye ile ABD arasında varılan mutabakat çerçevesinde, PKK/YPG teröristlerinin 120 saat içerisinde bölgeden çıkmasını yakından takip etmektedir. Bu kapsamda, kesinlikle hiçbir engelleme yapılmadığı gibi bölgeden çıkış faaliyetleri sıkı şekilde ABD’li muhataplarla koordine edilmektedir. Bu kapsamda, şimdiye kadar bölgeden 125 araç çıkış yapmıştır.

36 İHLAL GERÇEKLEŞTİ

ABD ile yapılan mutabakata rağmen PKK/YPG’li teröristlerce 17 Ekim 2019, saat 22.00’den itibaren toplam 36 taciz/ihlal gerçekleştirilmiştir. Konuyla ilgili ABD askerî yetkilileri ile yakından koordineye devam edilmektedir.

SÜREDE UZATMA YOK

Güvenlik kaynakları, 120 kilometrelik alanda güvenli bölge oluşturulacağını ve 5 günlük sürede bir uzatma olmayacağını belirtti.

BİN 500 KİLOMETREKARELİK ALAN KONTROL ALTINDA

Barış Pınarı Harekatı'nda 765 terörist etkisiz hale getirildi, 111 yerleşim merkezi ile 1.500 kilometrekarelik alan kontrol altına alındı. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanan hiçbir mühimmat veya kimyasal silah kullanılmamaktadır."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER