Erdoğan: Azerbaycan stratejik müttefikimizdir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Azerbaycan önce stratejik ortak, geçtiğimiz yıl da Şuşa Beyannamesi ile stratejik müttefikimizdir" dedi.

Erdoğan: Azerbaycan stratejik müttefikimizdir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'da düzenlenen TEKNOFEST programında konuştu.

Erdoğan'ın konuşmasından önemli başlıklar şöyle:

"Hazar'ın incisi Bakü'de, bir millet, iki devlet, tek festival şiarıyla dünyanın en gözde havacılık uzay ve teknoloji festivali TEKNOFEST'i gerçekleştiriyoruz. Kader birliğimiz tarihin derinliklerine kadar uzanmaktadır. Çanakkale'de Gence'de Bakü'de yüreklerimiz ve bileklerimiz ortak mücadelemizde tekrar beraber olmuştur.

Azerbaycan bizim öz yurdumuzdur, aynı şekilde Türkiye'nin her bir karışı da sizlerin vatanıdır, yurdudur. Azerbaycan gönül coğrafyamızın ayrılmaz bir parçasıdır. Hamdolsun önce stratejik ortaklık, geçtiğimiz yıl da Şuşa Beyannamesi ile stratejik müttefik olduk.

Enerjiden kültüre, savunmadan ticari, ekonomik ve beşeri münasebetlere uzanan geniş bir yelpazede güçlü işbirlikleri kurduk.

Biz baskıyla tehditle korkutulanlardan olmadık, asla olmayacağız. İşgale bir haksızlığa karşı her ortamda doğru olanı söylemekten meşru davamızı savunmaktan geri durmadık, durmayacağız. Bizim kimsenin toprağında, egemenliğinde gözümüz olmadığı gibi habis niyetlilere verecek tek karış toprağımız da yoktur. Çünkü biz tesadüfün bir araya getirdiği insanlar değil, tarihiyle kültürüyle medeniyet değerleriyle büyük bir milletin evlatlarıyız."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER