banner176

CHP'nin Adayı Muharrem İnce Oldu

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, partilerinin cumhurbaşkanı adayının Yalova Milletvekili Muharrem İnce olduğunu açıkladı.

CHP'nin Adayı Muharrem İnce Oldu

 

"25 Haziran'da Türkiye'nin bütün dağlarında çiçekler açacak" 

Daha sonra kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, partilerinin cumhurbaşkanı adayını ilan etti.

İzmir Marşı ile kürsüye gelen Kılıçdaroğlu, "25 Haziran'da sadece İzmir'in dağlarında değil, Türkiye'nin bütün dağlarında çiçekler açacak." dedi. 

"Sıfır baraj ittifakı istiyoruz"

Ülkenin ilerleyen süreçte darbelerle karşılaştığını, demokrasinin ağır darbeler aldığını anlatan Kılıçdaroğlu, "Bugün bir yol ayrımındayız. Siyasal partilerle ittifak yapmak istiyoruz. Bize soruyorlar, 'Neden ittifak yapmak istiyorsunuz' diye. Birinci nedenimiz şu; 12 Eylül askeri darbesinin getirdiği yüzde 10 seçim barajını ve darbe hukukunu sıfırlamak için 'sıfır baraj ittifakı' istiyoruz, her partinin katıldığı sıfır baraj ittifakı." dedi.

Seçme hakkının önündeki engelleri kaldırmak istediklerini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Yüzde 10 barajı nedeniyle insanlar istedikleri partiye oy veremiyorlar, 'Oyum boşa gitmesin.' diye bir arayışın içine giriyorlar. Eğer sıfır baraj ittifakını oluşturabilirsek her vatandaş dilediği partiye, gönlünde yatan partiye rahatlıkla oyunu verebilecek. Üç, demokrasi kültürünü geliştirmek için ittifak yapmak istiyoruz. Siyasi partiler demokrasinin vazgeçilmez unsurlarıysa o zaman siyasi partiler kavga için değil ülkenin çıkarları için bir araya gelmeliler. Dördüncüsü, bu ülkede kutuplaşmaya son vermek için ittifak istiyoruz. Yani kimlik üzerinden, inanç, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapılmasın. Bu ülkede hep birlikte huzur içinde yaşamak istiyoruz. Bunun için biz ittifakı istiyoruz, en geniş ittifakın olmasını istiyoruz. Bu çağrıyı buradan bütün Türkiye'ye, bütün siyasi partilere açık yüreklilikle yapıyoruz."

"Basın özgürlüğü tümüyle bitmiştir"

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin bir yol ayrımında olduğunu ifade ederek, "Türkiye'de 20 Temmuz darbesinden sonra hiç kimsenin can ve mal güvenliğinin kalmadığını, çünkü yargı bağımsızlığı bulunmadığını" savundu.

"Siyasal iktidarın, 80 milyondan toplanan vergilerin nerelere harcandığının hesabını veremediğini" ileri süren Kılıçdaroğlu, "Hapishaneler tıka basa doludur. Kimin suçlu kimin suçsuz olduğu belli değildir. Halkın gözü, kulağı ve sesi olan medya kontrol altındadır. Basın özgürlüğü tümüyle bitmiştir. Ancak bir grup medya direnmektedir, onlar da her türlü baskıya maruz kalmaktadır." dedi.

"Hiç kimse demokrasi üzerinden vesayet kurmaya yeltenmesin"

Milli iradenin ipotek altında olduğunu savunan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bugün sarayın vesayetini perçinlemek için Genelkurmay Başkanı ve sarayın sözcüsü bir başka cumhurbaşkanına gidip oraya baskı kurmaktadır. Hiç kimse demokrasi üzerinden vesayet kurmaya yeltenmesin. Cumhuriyet Halk Partililer olarak, Kuvayımilliyeciler olarak nasıl 1920'lerde biz mücadele ettiysek aynı mücadelemizi kararlılıkla ve inançla yapacağız. Bunu en başta Sayın Abdullah Gül'e giden Genelkurmay Başkanı ve onun temsilcisi olan İbrahim Kalın'a söylüyorum. Kimse orduyu kullanıp demokrasi üzerinde vesayet kurmasın. Bu ayıp. Bu ayıbı ordunun üzerine gölge olarak düşürenlerin Türk Silahlı Kuvvetleri'nde asla yeri yoktur."

"Eski öğretmen, yeni politikacı"

"Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller yetiştireceğiz." diyen Kılıçdaroğlu, bunları öğretmenlerin yapacağını söyledi.

Öğretmenlik mesleğinin önemine dikkati çeken Kılıçdaroğlu, bir öğretmenin Türkiye'nin sorunlarını çözmeye talip olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, "eski bir öğretmen, yeni bir politikacı" olarak nitelendirdiği Yalova Milletvekili Muharrem İnce'yi kürsüye davet etti.

"24 Haziran'da Allah'ın izni, milletin isteğiyle Cumhurbaşkanı olacağım"

Kılıçdaroğlu, İnce'nin cumhurbaşkanı adayları olduğunu açıkladı. 

Daha sonra kürsüye gelen İnce, "Sayın Genel Başkanım hep söylediniz, 'Parti başkanından cumhurbaşkanı olmaz. Parti üyesi cumhurbaşkanı olmaz.' Ben de bu görüşünüze hep katıldım. 24 Haziran'da Allah'ın izni, milletin isteğiyle Cumhurbaşkanı olacağım." dedi.

İnce, "Sadece Cumhuriyet Halk Partililerin değil, sadece bu salonda bulunanların değil, 80 milyonun, herkesin; AK Parti'lilerin, MHP'lilerin, HDP'lilerin, Saadet Partililerin, sağcıların solcuların, Kürtlerin Türklerin, Alevilerin, Sünnilerin cumhurbaşkanı olacağım. Onun için 15 yaşında, 79 ara seçimlerinde sokaklara afiş asmaya çıkmış ve 39 yıl CHP'nin rozetini taşımış biri olarak ben tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağım ve rozetimi size emanet ediyorum." diye konuştu.

İnce, daha sonra CHP rozetini Kılıçdaroğlu'na teslim etti. 

Bunun üzerine Kılıçdaroğlu, "Hep söyledim, cumhurbaşkanı 80 milyonu kucaklamalı çünkü cumhurbaşkanı seçildikten sonra TBMM'ye gelecek, namusu ve şerefi üzerine tarafsız görev yapacağına dair ant içecek. O andın sahibidir Muharrem İnce. Şimdi ben ona 80 milyonun cumhurbaşkanı olacağı için Türk bayrağı rozetini takıyorum." diyerek İnce'ye Türk bayrağı rozetini takdim etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2018, 09:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER