ByLock'un lisans sahibi David Keynes hakkında karar

'Silahlı terör örgütüne üye olmak' suçundan yargılanan David Keynes'e gönüllü gelip bilgi vermesi gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığı karar verildi.

ByLock'un lisans sahibi David Keynes hakkında karar

 Şifreli haberleşme programı ByLock'un lisans sahibi olan ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan yargılanan David Keynes gönüllü gelip bilgi vermesi gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına karar verildi.

ABD vatandaşı olduktan sonra Alpaslan Demir olan ismini değiştiren, FETÖ'nün gizli haberleşme programı olduğu öne sürülen ByLock'un lisans sahibi David Keynes'in, yargılandığı davada "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 15 yıla kadar hapsi isteniyordu.

Ne olmuştu?

ABD'de vatandaşlık alarak Alpaslan Demir olan ismini David Keynes olarak değiştiren ve şifreli haberleşme programı ByLock'un patentinin kendisine ait olduğunu beyan eden Keynes'in etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanmak istemişti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında Keynes hakkında 17 Aralık 2020'de yakalama emri çıkartılmıştı. FETÖ ile iltisakı nedeniyle kapatılan Bank Asya'da hesabı bulunan Keynes'in avukatınca 4 Mart 2021'de verilen dilekçede, Keynes'in Türkiye'ye gelerek etkin pişmanlık hükümleri kapsamında beyanda bulunmak istediğini bildirmişti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığıyla avukatı aracılığıyla yapılan ikna görüşmeleri sonunda 9 Haziran'da İstanbul Havalimanı'na gelerek kendiliğinden teslim olan Keynes, burada gözaltına alınmıştı. David Keynes hakkında, "terör örgütüne üye olmak" suçundan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. 

İDDİANAMEDE NELER VARDI?

David Keynes'le ilgili hazırlanan iddianamede "örgüt üyelerinin telefonla iletişim kurmamalarını, örgüt üyelerinin aralarında iletişim sağlayabileceği bir uygulama geliştirilmesi talimatının' Fetullah Gülen tarafından verildiği ileri sürüldü. İddianamede David Keynes'in TSK Mahrem Yapılanmasında öğretmen (grup abisi) konumuna kadar yükseldiği, Türkiye'de kalmasının sakıncalı olduğu değerlendirilmesi üzerine sağlanan uygun imkanlarla Amerika'ya gönderildiği anlatıldı.

Etkin pişmanlık talebinde bulunan Keynes'in, Bylock programı ile ilgili beyanlarda bulunduğu, bu programla ilgili kişileri teşhis ettiği ve mailine gelen bir kısım Apple Marketten gelen mailleri kendi rızasıyla sunduğu kaydedilen iddianamede, TCK'nın 221. maddesi kapsamında etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması hususunda kovuşturma sonucunda mahkemece değerlendirilmesinin gerektiği vurgulandı.

İddianamede Keynes'in ilk olarak 1986-1987 yıllarında 8. sınıfta eğitim görürken Vatandaşlık Bilgisi dersi öğretmeninin yönlendirmesiyle Gülencilerle tanıştığı ve tüm eğitim hayatı boyunca da ilişkisinin devam ettiği belirtildi. Örgütün en önemli yapılanma alanı olan TSK Mahrem Yapılanmasında öğretmen (grup abisi) konumuna kadar yükseldiği, yaşamış olduğu bazı olumsuzluklardan örgütü sorumlu tutması üzerine örgütle ilgili bilgileri bir köşe yazarına verdiği anlatıldı. 

İddianameye göre Fetullah Gülen ile görüşen David Keynes, sahip olduğu 'mahrem' bilgilerden dolayı uygun olanaklar sağlanarak Amerika'ya gönderildi. Örgüt içi gizli yazışmalarda kullanılacak kriptolu yazışma programının alan adının kiralanması, Google ve Apple Markete yüklenmesinde de David Keynes'in kimlik ve kredi kartı bilgileri kullanıldı.

Kaynak: Duvar

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2022, 20:37
YORUM EKLE