BİM'de satılan Balarısı bal sahte çıktı

Balarısı markası tarafından BİM marketlerine üretilen Balbaşık ballarının sahte ve insan sağlına zararlı olduğu tespit edildi. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan denetimlerde BİM'de satılan Balkaşık balları için işlem yapıldı.

BİM'de satılan Balarısı bal sahte çıktı

Tarım ve Orman Bakanlığı insan sağlığına ürünler üreten firmaları ifşa etmeye devam ediyor. 

Bakanlık, ilaç etken maddesi karıştırılan, taklit ve tağşiş (içine başka madde karıştırılan) yapıldığı tespit edilen ürünlerin ve firmaların listesini kamuoyuyla paylaşmıştı. Listede, Türkiye'nin en büyük market zincirlerinden olan BİM ve UYUM marketlerinde satılan balın da olması dikkat çekti. 

Bakanlık yayınladığı listede, Balarısı Gıda San. Tic. A.Ş. tarafından üretilen Balkaşık Süzme Çiçek Balı (850 gr.) ürününde “C4 Şeker Oranı, Protein ve Hambal Delta C13 değerleri arası fark” sebepli uygunsuzluk bulunduğu açıkladı. Bunun anlamı balın sahte ve insan sağlığına zararlı olarak üretildiğini ortaya koyuyor. 

BİM ÖZEL REKLAM FİLMİYLE SATIYOR

Balarısı markası altında yüz binlerce müşteriye sunulan sahte bal BİM için özel olarak üretiliyor. BİM'in balı çok uygun fiyatla aldığı ve özel olarak pazarladığı da ortaya çıktı. Sahte baldan bugüna kadar ne kadar satıldığı ise bilinmiyor. Konuyla ilgili olarak BİM marketlerinden henüz açıklama yapılmazken, 1975'ten beri bal üretimi yaptığını iddia eden Balarası firmasının ürünlerinin satılmaya devam ettiği ortaya çıktı. 

Birçok e-alışveriş sitesinde satışı devam eden sahte ballarla ilgili Bakanlık'ın toplatma kararı almaması dikkat çekiyor. 

İÇİNDEN TIRNAK ÇIKTI

Bakanlığın yayınladığı sahte balı üreten firmayla ilgili internette de çok sayıda şikayet bulunuyor. Şikayetvar'da dile getirilen bir konuda Balarısı isimli balın içinden tırnak çıktığı belirtiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2020, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

DMCA.com Protection Status