BİM, A101 ve ŞOK marketlerine şube açmalarına devlet el koydu

Her il ve ilçelerde mahalle aralarına kadar girerek şubeler açan, küçük esnafı bitirme noktasına getiren BİM, A101 ve ŞOK marketleri için devlet el attı. Küçük esnafı ve bakkaları korumak adına Ticaret Bakanlığı, “tedarik ve dağıtım kooperatifi” modelini entegre edecek. Bu sayede BİM, A101 ve ŞOK gibi indirim marketlerinin (discount) küçük yerleşim yerlerine açılmasına nüfus şartı getirilecek.

BİM, A101 ve ŞOK marketlerine şube açmalarına devlet el koydu

BİM, A101 ve ŞOK istediği yere market açamayacak

Neredeyse Türkiye’nin her köşesinde olan BİM, A101 ve ŞOK indirim marketlerine devlet sınırı geliyor. Ticaret Bakanlığı’nın uygulayacağı “tedarik ve dağıtım kooperatifi” çalışmasıyla birlikte bu zincir marketlerin 5 binden az nüfusu olan yerleşim yerlerine açılmaması planlanıyor. Söz konusu çalışmayla birlikte amaçlanan neden temel neden bakkalları ve küçük esnafı yaşatabilmek.

Küçük esnaf ve bakkalara yeni kolaylıklar sağlanacak

Ticaret Bakanlığı’nın hayata geçirmeyi düşündüğü “tedarik ve dağıtım kooperatif” uygulamasıyla birlikte küçük esnaf ve bakkalara yeni kolaylıklar da sağlanacak. Özellikle vergi ödeme konusunda teşvik getirilecek. Kadın girişimcilerin önü açılacak. Toptancı halleri ve uygun satış alanlarında özel yer tahsis edilecek. Bu düzenlemeyle beraber tarım ve seracılık alanlarına da yeni kolaylıkların sağlanması amaçlanıyor.

Private label ürünleri de sınırlandırılabilir mi?

BİM, A101 ve ŞOK gibi marketlerin 5 binden az nüfuslu yerleşim yerlerine girmesinin önlenmesi hamlesinden sonra akıllara private label ürünlere de sınır getirilebilir mi sorusu geldi. Sektörde tekelleşmeye kadar varan discount marketlerinin karının belli bir kısmını private label denilen ürünler oluşturuyor. Sektördeki toptancılar tarafından üretimi yapılan ya da üretimi yaptırılan, perakendecinin satış noktalarında kendi adı ya da kendi markasıyla satılan tüketim malları olarak bilinen private label ürünlerine de sınırlama getirilebileceği gündemdeki yerini korumakta.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2020, 23:24

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Cengiz guney
Cengiz guney - 3 yıl Önce

Bu zamana kadar akilari nerdeydi hertaraf doldu tasti

Adil s
Adil s - 3 yıl Önce

Ben marketlerin açılmasından yanayım bu bakkallar adamı feci kazıklıyır hele küçük yerlerde ve köylerde bakkalın eline düştüysen yandın

mustafa
mustafa - 3 yıl Önce

asıl ulusalların eline düştüysen yandın 8 tl lik eldüveni raftan kaldırdılar tezgah aktına ertesi gùn 40 tl fiyat koydular bunlar sizi acıtmıyor galiba haksız rekabetçiler Allah bunlara fırsat vermesin