Bedri Yaşar depremi fırsat bilecekler dedi, 11 Milyonluk deprem vurgunu akıllara geldi

İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Elazığ depreminden sonra tekrar gündeme gelen imar planında değişiklik yasasında hükümeti eleştirerek “depremi fırsat bilecekler, bedeli ağır olur’ şeklinde açıklama yaptı. Yaşar’ın bu açıklamasından sonra, 1999 Marmara depreminden sonra zamanın Gümüşhane MHP Milletvekili Bedri Yaşar’ın, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ihaleye gireni yakarım uyarısına rağmen toplu konut ihalesine girdiği ve 11 Milyon liralık vurgun şeklinde haberlerin yapıldığı tekrar gündeme geldi.

Bedri Yaşar depremi fırsat bilecekler dedi, 11 Milyonluk deprem vurgunu akıllara geldi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, "Depremi fırsat bilip yapılmaya çalışılan yeni imar planı değişikliklerinde ali cengiz oyunu var" açıklaması yaptı.

BEDELİ AĞIR OLUR DEDİ
İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, konuyu meclis gündemine getirerek, İmar Planı Kanununa dahil edilmeye çalışılan imar planı değişikliklerini doğru bulmadığını, adaletsiz bir durumun ortaya çıkacağını, depremi fırsat bilip yapılmaya çalışılan bir imar planı olduğunu, imar planındaki değişikliğin bedelinin ağır olacağını söyledi.

1999 DEPREMİNDE Kİ VURGUN GÜNDEME GELDİ
Yaşar’ın konuyu meclis gündemine getirerek imar planında rant sağlanmasın açıklamasından sonra gündeme Bedri Yaşar’ın ortağı olduğu inşaat şirketinin karıştığı 11 Milyon liralık deprem vurgunu geldi.

BAHÇELİ ‘İHALEYE GİRENİ YAKARIM’ DEMİŞTİ
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "ihaleye gireni yakarım" uyarısına karşın, dönemin Bayındırlık ve İskan Bakanı Koray Aydın'ın, MHP Gümüşhane Eski Milletvekili şimdi ki, İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'a ihale verdiği ve 11 milyonluk vurgun yaptığı ve yargılandığı iddia edildi.

AYRI FİRMAYLA İHALEYE GİRDİ
Sabah Gazetesi ve Yani Şafak Gazetesi'nden alınan bilgilere göre; 18 Nisan 1999 seçimlerinde Gümüşhane milletvekili olarak MHP'den Meclis'e giren ve Ankara'da inşaat sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Bedri Yaşar, 17 Ağustos depreminden sonra geçici konut ihalesine girdi. Bedri Yaşar ismi ilk kez resmi adı "Deprem bölgesinde yer alan Körfez (Kocaeli) 1. ve 2. Bölge'de yaptırılacak prefabrik konutlara ait altyapı inşaatı" ihalesine iki ayrı firmayla katılmasıyla gündeme gelmişti.

BAHÇELİ KESİN DİLLE UYARDI
MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin "ihaleye gireni yakarım" uyarısına karşın, 1.5 trilyon bütçeli bu ihaleleri alan Yaşar, hemen ardından, Dünya Bankası kredisiyle yaptırılan kalıcı konut ihalesine girerek İzmit'te 476 ve Adapazarı'nda 546 kalıcı konutun yapımını yüklendi.

PARAYI ALABİLMEK İÇİN YENİ ŞİRKET KURDU
Kalıcı deprem komutlarını alan diğer firmalar, yapım işini tamamlayıp işi kura aşamasına getirirken, İyi Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar'ın üstlendiği ve 31 Temmuz da bitirmeyi taahhüt ettiği konutların ancak yüzde 65'i tamamlayabildi. Yaşar bu arada piyasaya olan borçlarını ödemekte sıkıntıya girdi. Piyasalara olan borcu nedeniyle Ankara ve Niğde mahkemelerinde yürütülen davalardan trilyonluk hacizler geldi. Bunun üzerine şirketin Toplu Konut İdaresi'ndeki 11 milyon liralık istihkakına konulmasının önüne geçebilmek için yine Yaşar'ın çalışanları ve yakınları tarafından kurulan Ankara Beton AŞ'ye temlik yapıldı. Bu sayede 11 milyon liralık istihkak alacaklı şirketler yerine, Ankara Beton AŞ'ye kaydırıldı.

KRİZDEN ETKİLENDİM
Temlik uygulamasını doğrulayan Toplu Konut İdaresi yetkilileri, istihkakların noter aracıyla temlik edilen Ankara Beton AŞ'nin muhasebesine hakediş takvimi çerçevesinde verildiğini bildirdiler. Bedri Yaşar'ın o dönemlerde Ankara'daki gayri menkullerini satışa çıkardığı iddia edilmişti. Bedri Yaşar, inşaatların yüzde 65'nin tamamlandığını, hakedişin temlik yoluyla Ankara Beton AŞ'ye kaldırıldığını doğruladı. Ancak bunun bir para kaçırma olayı olmadığını savunan Yaşar, yaşanan ekonomik krizin en çok istihdamı bulunan inşaat sektörünü etkilediğini ve yaşanan krizden etkilendiğini söyledi.

BAHÇELİ ONLARI İZLETMİŞ
Üst düzey bir MHP kurmayı MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Bayındırlık ve İskan Bakanlığı ve İller Bankası'ndaki usulsüz ihalelerden haberdar olduğu ve bunun için, Ülkü Ocakları'ndan bazı kişileri müteahhit kılığında ihaleye sokarak takip ettirdiğini söyledi. Aynı yetkili, son MHP kurultayında bir çok MKYK üyesinin Bahçeli tarafından tasfiye edilmesini de bu ihalelere bağladı.

GÖZALTINA ALINDI
Gözaltına alınan müteahhit kökenli sanıkların verdiği bilgiler soruşturmanın farklı bir kulvara kaymasına neden oldu. MHP lideri Bahçeli'nin MHP teşkilat ve milletvekillerine yönelik "Deprem ihalelerine katılanı yakarım" uyarısına rağmen, iki MHP milletvekilinin deprem ihalesi aldıkları belirlendi. MHP Eskişehir Milletvekili Süleyman Sazak'ın ortağı olduğu Yüksel Proje ve İnşaat ile Gümüşhane Milletvekili Bedri Yaşar'ın ortağı olduğu Evren İnşaat'ın depremden ihale aldıkları tespit edildi.

VURGUN OPERASYONU'NDA TUTUKLAMA
Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sedat Aban, "Vurgun Operasyonu" kapsamında tutuklanmıştı.

YÜCE DİVANDA AKLANDILAR
"Vurgun Operasyonu" kapsamında 2 yıl 7 ay süren yargılama sürecinde 6 Ekim 2007 tarihinde, Yüce Divan'da aklanan eski bakanlar kervanına Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Koray Aydın da katıldı. Aydın, bakanlığı döneminde "ihaleye fesat karıştırdığı", "görevini kötüye kullandığı" ve "haksız mal edindiği" yönündeki suçlamalardan beraat etti. Hakkında 216 yıl 6 ay hapis istenen Aydın, Yüce Divan'da 45 ayrı suç dosyasının tümünden aklandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER