Bahçeli: Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılması savaşın uzaması demek

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında, gündeme ilişkin yorumlarda bulundu.

Bahçeli: Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılması savaşın uzaması demek

Konuşmasında Millet İttifakına tepki gösteren Bahçeli: "Fuzuli suçlamalar, şikayetler makul ve mantıklı değildir. Zillet ittifakı yıkmaktan, bozmaktan, akıntıya karşı kürek çekmekten başka bugüne kadar ne söylemiş, ne önermiştir? Bu muhalefet ziyandadır, zillettedir, iktidara değil ülkesine ve milletine muhaliftir." dedi.

Bahçeli, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile ilgili verilen karara ilişkin: "Türk yargısı hükmünü vermiş ve konu kapanmıştır. Adalet ve hukuku temelinden istismar eden CHP Genel Başkanı soluğu milletvekilleriyle İstanbul'da almış, şov sahnesine çıkmıştır. İstanbul'a yalın ayak yürür diye bekliyorduk." dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

"CHP'nin İstanbul İl Başkanı için siyaset yolu kapanmış, siyaset yasağıyla tasfiye olduğu netleşmiştir. Siyaset suçun ve suçlunun himaye edileceği alan olamaz. Kim suç işlemişse bunun bedeline katlanmak zorundadır."

"Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya alınması Ukrayna savaşının uzaması ve genişlemesi demektir."

Bahçeli NATO'ya üye olmayı planlayan İsveç ve Finlandiya ile ilgili şu yorumlarda bulundu: "Rusya'nın en ciddi ve göze çarpan itirazlarından birisi NATO'nun genişleme stratejisidir. Rusya'nın tahrik edilmesi bölgesel gerilimi sertleştirecektir. MHP, NATO'nun genişleme ve açılma stratejisini oldukça mahzurlu değerlendirmektedir.

"İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girmesinin üç sakıncası vardır. Bu üyeliğin gerçekleşmesi halinde Rusya'nın tepkiselliği kışkırtılmış olacaktır. İki kuzey Avrupa devleti NATO'ya alınırsa Ukrayna savaşının İsveç'e sıçrama ihtimali yabana atılmamalıdır.

"Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya alınması Ukrayna savaşının uzaması ve genişlemesi demektir. Hem Finlandiya ve İsveç'in Türkiye düşmanlarına nasıl kucak açtıkları gerçekler arasında. Viking mantığı vandal mantığıdır. Finlandiya ve İsveç'in bekleme odasına alınması en mantıklı seçenektir. MHP, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini zamansız, yersiz ve gereksiz değerlendirmektedir.

Türkiye'ye bazı NATO ülkeleri tarafından yaptırım ve kısıtlama uygulanmaktadır. F-16'lar konusunda somut gelişme yoktur. ABD, PKK/YPG'ye inatla, iştahla destek vermeyi sürdürmektedir. ABD Dışişleri Bakanı'nın terör örgütleriyle fikir ve temel birliğinden ne zaman vazgeçeceklerini söylemesi tutarlı ve ilkeli bir açıklama olacaktır." dedi.

Kaynak: BBC Türkçe

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER