Adıyaman'da 6 Milyar Dolarlık JELİBON Bulunduğu İddiası

Sözcü Gazetesi Yazarı Murat Muratoğlu’nun Adıyaman’da 6 Milyar Dolarlık Jelibon Rezervi Bulunduğu Yönündeki Sarkastik Paylaşımı Melih Gökçek Tarafından Gerçek Sanılmış

Adıyaman'da 6 Milyar Dolarlık JELİBON Bulunduğu İddiası

Yeni petrol ve kıymetli maden rezervi keşfi haberlerinin yoğunluğu -özellikle her seçim döneminde- artıyor.

Bugün, bulunduğu haberleştirilen rezervleri eleştiren mizahî bir sosyal medya paylaşımını aktaran haber metinlerinin gerçek sanıldığı bir durumla karşılaştık.

Sözcü gazetesi yazarı Murat Muratoğlu da 28 Haziran 2022 günü yeni petrol rezervi keşfi açıklamalarına göndermede bulunan bir tweet atmıştı:

“Adana’da bulunan petrolden sonra, Adıyaman’da arama çalışması yapılan iki kuyuda 6 milyar dolarlık Jelibon rezervlerine rastlandı…”

Muratoğlu’nun bu paylaşımı birçok haber sitesinde ve sosyal medyada “Murat Muratoğlu’ndan esprili rezerv yorumu! ‘6 milyar dolarlık Jelibon rezervi bulundu’” gibi başlıklarla ve notlarla aktarılmıştı.

Murat Muratoğlu’nun Adıyaman’da 6 milyar dolarlık jelibon bulunduğu yönündeki mizahî paylaşımını aktaran haber metinleri eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından gerçek sanılmış.

Ankara Masası TV’de Fatih Atik’in konuğu olan Melih Gökçek, petrol rezervi keşiflerine dair yorumda bulunurken 6 milyar dolarlık jelibon rezervinin keşfedildiğini -bunun ne anlama geldiğini bilmediğini belirterek- şöyle söylemişti:

“Araştırmış bulmuş ve kapatmışlar. Buralarda petrol olduğu ortaya çıkıyor. Bugüne kadar bunları araştırtmamışlar bile. Şimdi hepsini teker teker buluyor. Sadece Adana’da bulduğu 1 milyar. Adana’da yeni bir şey daha bulmuşlar. Bugün gazetede okudum. Ne anlama geldiğini de bilmiyorum. İtiraf edeyim. Araştıracağım ki bileyim. Onun adı var. Çocuklar yer ya. Jelibon. Jelibon bulunmuş. Ne demek jelibon bilmiyorum. Yeraltında 6 milyar dolarlık jelibon bulunmuş. Bu ne anlama gelmiyor bilmiyorum. Bugünkü medyaya baktım. [Fake falan olmasın başkanım?] Hayır fake değil. Resmî şey. Arka arkaya bulunuyor.”

Güncelleme Tarihi: 28 Haziran 2022, 23:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER