Açık alanda maske zorunluluğu ve HES kodu kaldırıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısının ardından konuştu. Fahrettin Koca, maske zorunluluğun kalktığını söyledi. Koca, "Koronavirüs ile mücadele ile aşı ile devam edecek. Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz." dedi.

Açık alanda maske zorunluluğu ve HES kodu kaldırıldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda bir süredir beklenen koronavirüs tedbirlerinin yeniden düzenlenmesi için bu akşam saat 18:00’de yapılacak olan açıklamayı belirtti.

Bakan Koca 11 Mart 2020 tarihinde ilk koronavirüs vakasının açıklanması ile birlikte yayınladığı mesajı hatırlatarak, “Hayatımızı yeniden düzenlemek için gerekli değişiklikleri yapmanın zamanı geldi” dedi.

BAKAN KOCA AÇIKLADI 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısının ardından konuştu. Fahrettin Koca, maske zorunluluğun kalktığını ifade etti.  

Bakan Koca şunları söyledi: 

-Kapalı ortamlarda havalandırma yeterliyse maske takmak şart değil. Hiçbir kuruma girişte HES kodu kontrolü yapılmayacak. 

-Artık açık havada maske kullanmak zorunda değiliz.

-Maskeleri hayatımızdan çıkarmıyoruz, gerektiğinde takmak üzere yanımızda taşıyoruz. Büyüklerimiz ve kronik hastalığı olanlarla beraberken vazgeçilmez olmalı.

-Okullarda iki Kovid-19 vakası çıkması halinde 'sınıfların kapatılması' şeklindeki uygulamaya artık gerek görülmemektedir.

-TURKOVAC aşısını gelecek haftadan itibaren aile hekimleri dahil bütün sağlık kuruluşlarımızda başlatmak istiyoruz.

Odatv.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER