Tokat'ta AK Parti Kadın Kolları üyeleri kadına yönelik şiddet için bir araya geldi

Tokat'ta AK Parti Kadın Kolları üyeleri kadına yönelik şiddet için bir araya geldi

TOKAT (AA) - AK Parti Tokat Kadın Kolları Sosyal Politikalar Birim Başkanı Nurgül Sarı, Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla basın toplantısı düzenledi.

Sarı, parti binasında AK Parti Tokat İl Başkan Yardımcısı Emin Kısmet, Yönetim Kurulu üyeleri ve teşkilat mensuplarının katılımıyla düzenlediği basın toplantısında, 2004 yılında Anayasa'da pozitif ayrımcılık ilkesinin düzenlendiğini belirtti.

Türk Ceza Kanunu'nda 2005 yılında yapılan değişiklik ile "töre nedeniyle" ifadesini ekleyerek, töre cinayetleri faillerine en yüksek cezaların getirildiğine işaret ederek, "Medeni Kanun, İş Kanunu'nda yaptığımız düzenlemelerle kadını güçlendiren politikalar ve uygulamalarla yolumuza devam ettik. 81 ilde ŞÖNİM'leri kurduk. KADES, elektronik kelepçe, ALO 183 çağrı hattı, bakanlıklar arası koordinasyonun güçlendirilmesi, eğitimler, eylem planları ile topyekun mücadele kararlılığımız artarak devam ediyor." dedi.

Şiddet kimden gelirse gelsin, kime karşı yapılırsa yapılsın, fiziksel, psikolojik her türlüsüyle mücadelede kararlı olduklarını vurgulayan Sarı, şunları kaydetti:

" Tek bir kadına yönelik şiddete dahi tahammülümüz yok. Sadece ev içi değil, başta PKK olmak üzere tüm terör örgütlerinin kadınlara ve çocuklara yaptığı her türlü şiddetle kararlılıkla mücadele edeceğiz. Var olan çözüm önerilerimize yenilerini ekleyerek, canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Toplumumuzu derinden etkileyen şiddet konusunun temeline inildiğinde, çözümün topyekun mücadele ile sağlanacağına inanıyoruz. Öyle ki, kadına yönelik şiddet konusu, üzerinden siyaset yapılmayacak kadar hassas ve insani bir konudur. Yakın zamanda, Sayın Cumhurbaşkanımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı'nın dördüncüsünü açıkladı. Ardından boşanmış eşe karşı işlenen şiddet suçuna da ağırlaştırıcı hükümler getirilmesi dördüncü yargı paketinde düzenlendi. Attığımız tüm bu adımlar, kadına yönelik şiddet konusundaki kararlılığımızın en iyi göstergesidir."

YORUM EKLE