Polislerle maske takmadığı için tartışan, cyparisus sosyal medya hesabı kullanan Rana Batı kimdir instagtam fotoğrafları

Rana Batı bugün twitter'in gündemi oldu. Kadıköy'de maskesini düzgün takmadığı için polisler tarafından uyarılan fakat uyarıları ciddiye almayan Rana isimli kadın iki polisin görevden alınmasına neden oldu. Polislerin genç kadını gözaltına aldıkları anlara tepki gösteren de oldu polislere destek olanlar da...Çağdaş Hukukçular Derneği polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyururken o polislerin görevden uzaklaştırıldığı bildirildi. Türkiye'nin gündemine oturan bu olayın ardından kısa sürede twitter'da #PolisiminYanındayım etiketiyle binlerce yorum yapıldı.

Polislerle maske takmadığı için tartışan, cyparisus sosyal medya hesabı kullanan Rana Batı kimdir instagtam fotoğrafları

Rana B. "Görevi yaptırmamak için direnme" ve "Görevli memura hakaret" suçlarından müşteki-şüpheli sıfatıyla emniyette ifade verdi. İfadesinde dün saat 18.20 sıralarında arkadaşı Zeynep K. ile Söğütlüçeşme Caddesi üzerinde yürüdüğünü söyleyen Rana B., o esnada sigara içtiği için maskesinin çenesinde olduğunu öne sürdü. Polis memurlarının kendisini "Sen gel bakalım buraya" şeklinde çağırdığını dile getiren Rana B., yanında kimliğinin olmadığını bu sebeple İstanbul kartını polislere gösterdiğini belirtti.

CEZAYA İTİRAZ ETTİ

Polislerin kendisine "900 TL ceza yedin, ödersin" dediğini kaydeden Rana B. arkadaşıyla birlikte polislerin yanından uzaklaştığını sonrasında polislerin kendisini tekrar yanına çağırdığını ifade etti. Rana B. o sırada çevrede bulunan birçok vatandaşın maskesiz dolaştığını öne sürerek cezaya itiraz ettiğini kaydetti.

POLİS MEMURLARINDAN ŞİKAYETÇİ OLDU

Polislerin kendisini polis merkezine götürmek istediğini aktaran Rana B. merkeze gitmek istemediğini, arkasını dönerek yürüdüğünü belirtti. Polisin peşinden gelerek kolunu tuttuğunu ve kolunu ters kelepçe yaparak çelme taktığını kaydeden Rana B. yere düştüğünü dile getirdi. Rana B. polis memurunun o kadar insana rağmen kendisini yerde sürüklemeye devam ettiğini öne sürdü.

Polis memurlarından da şikayetçi olan Rana B. ve Zeynep K. savcının talimatıyla emniyetteki ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

NE OLMUŞTU?

Kadıköy'de dün yapılan koronavirüs denetimlerinde maskesi olmayan Rana B.'ye polisler ceza kesmiş ve aralarında çıkan tartışma sonucu polisler Rana B. ve arkadaşı Zeynep K.'yi gözaltına almıştı. Şüphelilerin gözaltına alınması sırasında yaşanan gerginlik de sosyal medyada gündem olmuştu.  İstanbul Valiliği de bugün olayla ilgili açıklama yaparak, hakkında adli ve idari soruşturma başlatılan polis memurlarının görevden uzaklaştırıldığını açıklamıştı.
 

Peki bir anda herkesin konuştuğu isim haline gelen Rana Batı kimdir, instagram hesabı ne ve ne iş yapıyor?  Sosyal medyanın gündemindeki isim Rana Batı'nın 'cyparisus' adıyla açtığı bir instagram hesabı var ve 1,999 kişi tarafından takip ediliyor. 

YORUMA KAPATTI

Rana, aynı zamanda dövmecilik eğitimi almış ve meslek olarak da bu işi yapıyor.  Bu olaydan sonra instagram pozlarını yoruma kapatan Rana Batı'nın paylaşımlarında sık sık seyahat etmeyi ve gezmeyi sevdiği anlaşılıyor. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER