Kredi Kartı iadesi ile vatandaşları dolandırıyorlar

Vatandaşları dolandırmak için her yolu deneyen dolandırıcılar, kredi kartı iadesi yapıyoruz diyerek insanları kandırmaya devam ediyor. AK Parti logosu ve A Haber’in sosyal medya sayfasının sahtesini açan dolandırıcılar, kredi kartı iadesi yapıyoruz diye vatandaşların kredi kartı bilgilerini çalarak dolandırıyor.

Kredi Kartı iadesi ile vatandaşları dolandırıyorlar

Vatandaşı dolandırmak için her gün yeni bir yol bulan dolandırıcılar, internet siteleri üzerinden resmi devlet kurumları adına internet siteleri, sahte hesaplar vasıtasıyla vatandaşı tuzağına düşürüyor.

SAHTE SAYFALAR KURUYORLAR
E-Devlet, BDDK gibi kurumların resmi internet sitelerini birebir kopyalayan dolandırıcılar şimdide AK Parti’nin ve A Haber’in sahte sosyal medya hesabını açarak bu yolla çok sayıda vatandaşın kart bilgilerini çalarak içini boşaltıyor.

KART BİLGİLERİNİ KOPYALIYORLAR
Milyonlarca insan iyi bir temenni ile yeni bir yıla girmenin heyecanını yaşarken dolandırıcılar da 31 Aralık'ı fırsata çevirmek için boş durmadı. Özellikle sosyal medya üzerinden çok sayıda bankanın logo ve görsellerini kullanarak paylaşımda bulunan dolandırıcılar ağına düşürdükleri vatandaşların kart bilgilerini kopyalamaya çalıştı.

SOSYAL MEDYAYI KULLANIYORLAR
Özellikle Twitter üzerinden hareket eden malum kişilerin bankaların yanı sıra e-devlet, Merkez Bankası ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) gibi ciddi kurum ve platformları da kendilerine aracı ettiği görüldü.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu adına açılmış sahte hesap üzerinden kart aidatı iadesi vaat ediliyor.

BİREBİR KOPYALIYORLAR
Logo ve kurumsal renkler ile kurumların logolarını birebir kopyalayarak kendilerine gönderiler hazırlayan dolandırıcılar, paylaşımlarda dikkat çekmek için ise kart aidatı ve kredi dosya masraflarının iadesine yönelik vaatlerde bulundu.

PARAVAN EKRAN
Vatandaşı mağdur eden süreç ise bu noktadan itibaren başlıyor. Paravan ekranlar üzerinden girilen bilgiler doğrudan dolandırıcıların eline geçmiş oluyor.

YÜZSÜZLÜĞÜ PES DEDİRTTİ
Sosyal medyada çok sayıda kişi sponsorlu olarak çıkılan bu yöndeki ilanları deşifre etti. Kimi yüzsüz dolandırıcılar da yüzsüzlüğe vurarak bu tarz paylaşımları hangi amaçla yaptıklarını açık açık yazmaktan da çekinmedi. Bir dolandırıcı yaptığı sahtekarlığı ekmek parası olarak yorumlaması ise pes’ dedirtti.

EMNİYETE BİLDİRİN
Söz konusu ilanların çığ gibi büyümesine tepki gösteren sosyal medya kullanıcıları yaptıkları paylaşımlarda Emniyet Genel Müdürlüğü'nü de etiketleyerek, paravan domainlerin nereden ve hangi hesaptan alındığının belli olduğunu yazarak bu kişilerin bulunması yönünde çağrıda bulundu.

DİKKATLİ OLUN
Sosyal medyada yer alan paylaşımlara yönelik bankalar ve ilgili kurum ve kuruluşlar da çok sayıda uyarı mesajı ile tüketicileri uyarıyor.

KARTLARINIZI ACİLEN İPTAL EDİN
Sahte hesaplar üzerinden oluşturulan linklerin tıklanarak çıkan ekranlara girilen kişisel ya da kredi kartı bilgilerinin dolandırıcıların eline geçtiğini belirten tüketici birlikleri ise bu yönde işlem yapanlara acilen kartlarını iptal ettirmelerini tavsiye ediyor.Deşifre olan sahte hesapların dolandırıcılar tarafından hızla kapatıldığı görüldü.

TIKLAMADAN SİLİN
Hiçbir bankanın ' kredi kartı aidatını geri ödüyoruz' diye sosyal medyadan duyuru yapmayacağını, e-Devlet üzerinden de kart aidatı geri ödemesi yapılmadığını belirten Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Başkanı Aziz Koçal, tüketicilerin sosyal medyada yayınlanan bu tür linklere veya görsellere asla itibar etmemesi gerektiğini yine benzer söylemler ile telefonlarına gelen SMS’leri de üzerini tıklamadan silmelerinin menfaatlerine olduğunu söyledi.

Özellikle yılbaşı üzeri bu tarz uygulamaların sosyal medyada yoğunlukla kullanıldığının görüldüğüne de dikkat çeken Koçal sözlerini şöyle sürdürdü;

AİDATSIZ KART ALABİLİRSİNİZ
''Bu uygulama nedeniyle dolandırıcıların tuzağına düşen vatandaşlarımız, kartlarından henüz herhangi bir işlem gerçekleştirilmemiş ise , kartlarını iptal ettirerek yeni kart talep etsinler. Bankalar kredi kartı aidatı geri ödemesi yapmıyor, kredi kartı aidatı ödemek istemeyen tüketiciler öncelikle bankalarına aidatsız kredi kartı talep eden bir dilekçe ile müracaat etmelidirler. Talep edildiği halde banka aidatsız kredi kartı vermez ise, müracaat tarihinden itibaren ödenen kart aidatlarının iadesi için Tüketici Hakem Heyetlerine müracaat edebilirler. Ayrıca Ekstrelere yansıyan kredi kartı aidatlar için banka aranarak iade talep edilmeli, bu yöntemle de bir çok banka kart aidatını iade ediyor, bilinçli olan, haklarını bilen tüketici kazanıyor.''

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2019, 14:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER