Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü

TOKAT (AA) - Tokat'ın Turhal ilçesinde Hak-İş Tokat İ Başkanlığı Kadın Komite Başkan Yardımcısı Keziban Yanar, "25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü" dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Boyraz, Cumhuriyet Meydanı'nda yaptığı açıklamada, kadına yönelik şiddete, istismara, eşitsizliğe, ayrımcılığa, yoksulluğa, güvencesizliğe karşı durmak için bir arada olduklarını söyledi.

Kadınların şiddete maruz kaldığını anlatan Yanar, "Dünyada olduğu gibi ülkemizde de maalesef kadına yönelik şiddet devam etmekte ve her üç kadından biri, fiziksel veya cinsel şiddete maruz bırakılmaktadır. Hak-İş olarak kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmalarının kararlılıkla devam etmesi ve bu süreçte tüm kesimlerin sorumluluk alması gerektiğine inanmaktayız. Bu çerçevede son dönemde daha da yoğunlaşan çalışmalardan kamunun, sivil toplum kuruluşlarının, medyanın bu konuyu kamuoyunun gündeminde tutma konusunda gösterdikleri çabalardan memnuniyet duyuyoruz." dedi.

Kadına yönelik şiddet konusunda hukuki düzenlemeler yapıldığını anlatan Yanar, şunları kaydetti:

"Bu düzenlemelerin toplumsal değer yargılarıyla örtüşmesi, onlarla çelişmemesi ve toplumsal dokuyu, özellikle de temel yapımız olan ailenin çözülmemesi için azami dikkatin gösterilmesi gereklidir. Şiddet kavramı her alanda ortaya çıkmasına karşın daha çok aile ile anılmaktadır. Aile ve şiddet kavramlarının bir arada kullanılmasını, neredeyse deyim haline gelmesini kendi toplumumuzun tarihsel kültürü ve yaşam biçimi göz önüne alındığında çok doğru bulmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Bunu söylerken halen bu anlamda yaşadığımız kimi problemleri görmemezlikten gelme veya öteleme gibi bir mantık yürütmüyoruz. 'Bizim toplumumuzun ve ülkemizin mayasında şiddet yoktur' diyoruz. Toplumsal ve kültürel değerleri içselleştirmiş bir aile yapısında asla şiddet diye bir kavram veya olgunun söz konusu olması mümkün değildir. " diye konuştu.

Basın açıklamasına Hak-İş Tokat İl Başkanı Resul Demir, Kadın Komite Başkanı Melek Boyraz ile Gülhan Kaya Sert ve Emire Sarp katıldı.

​​​​​​​

YORUM EKLE